Teknoloji

Fidye Yazılımlarında Büyük Tehlike! Ödeme Alınmazsa Dosyalar İfşalanıyor!

Pek çok elektronik kullanıcısının kullanmış oldukları cihazlarının içerisinde çeşitli bilgiler, kritik şifreler ve dosyalar bulunuyor. Bu işlemler sonucunda meydana gelen kişisel veriler çoğu zaman gizliliğin korunmasını esas alıyor. Ancak bu durumu kullanmak ve bu durumdan faydalanmak isteyen kötü niyetli kişiler tarafından her geçen gün yeni fidye yazılımlarının oluşturulduğu biliniyor.

Fidye yazılımları ile birlikte insanların kişisel alanlarına ulaşarak dosyalarını ve verilerini ele geçiren kişiler ise bu dosyaları kullanmamak için para istiyorlar. Son zamanlarda yapılan değerlendirmeler sonrasında pek çok fidye programının istenilen parayı almaması halinde dosyaları internet üzerinden ifşa ederek pek çok kişiye zarar verdikleri belirlendi.

Çok Yüksek Paralar İstiyorlar!

Zararlı yazılımlarla birlikte ifşa edilen dosyalar internet üzerinde ine kötü niyetli kişilerin eline geçebildiği için çeşitli mağduriyetlerin oluşmasına neden oluyor. Bu süreçte sistemleri sürekli güncel tutmak için yazılım yamalarından faydalanmanın önemi ortaya çıkıyor. Bu durum aynı zamanda kötü amaçlı yazılım kullanan kişilerin engellenmesi açısından önemlidir.

Fidye yazılımlarına erişmemek için en çok saldırıya uğranan şirketlerin çalışanlarının şüpheli olan mail adreslerine karşı uyarılmaları ve engellenmeleri amaçlanıyor. Bu durumda ortaya çıkabilecek olan sorunların da ortadan kaldırılabileceği belirtildi. Hangi ağlara bağlanıldığı konusunda ise bilgilendirmenin yapılması gerekiyor. En önemli olan verilerin ise güvenli bir şekilde yedeklenmesi konusunda çalışmaların yapılması da son derece önemli.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı