Teknoloji

Firefox Yeni Özelliği İle Web Sitelerinin Nasıl İzlendiğini Görün

Firefox yeni geliştirdiği tarayıcısı sayesinde kullanıcıların hangi siteler tarafında takip edildiği konusu hakkında bilgi vermektedir. Yeni geliştirilen bu Firefox tarayıcısı ilekullanıcılar kendilerini internet ortamında takip eden çerezler, izleyiciler ve parmak izleri hakkında bilgi sahibi olabilmektedir.

Bazı kullanıcılar internet ortamında iken bilgilerinin korunması konusunda oldukça hassas davranmaktadırlar. Bundan dolayıdır ki kullandıkları tarayıcıların güvenli olmalarını isterler. Bu durumu göz önüne alın Firefox tarayıcısı kullanıcıların bu alanda ki sıkıntılarına son veriyor.

Firefox ’un yeni geliştirdiği gizlilik aracı sayesinde kişisel bilgileriniz güvende olacaktır. Daha önce kullanılan Firefox tarayıcılarında ağırlık daha çok teknik özelliklere verilmişti. Bu yüzden dolayıdır ki hem gizlilik hem de güvenlik alanlarında birtakım sorunlar ortaya çıkmıştı. İşte bu son sürümü ile Firefox bu sorunu ortadan kaldırmış bulunuyor. Bunun yanında hız ile ilgili çalışmalarında yapıldığını görebiliriz. Firefox piyasaya sürdüğü bu yeni sürümde hafıza güvenliğini tehdit eden iki tane çok önemli sorunları da halletti. Buna ek olarak düzeltilenler arasında Mozilla, Firefox tarayıcısında ortaya çıkan on bir tane etkisi yüksek olan hatalar, altı tane orta derecede hata ve iki tane de düşük seviyeli hatalar ortadan kaldırıldı.

Bir programın bir MAC cihazından bilgi çalacağı anlamına gelen CVE 2019-9815güvenlik sorunu yüksek etkili hatalar arasında sayıldığından bu güvenlik sorunu da çözüme ulaşmış bulunmaktadır. Bu güvenlik raporlama aracı sayesinde kişilere kendileri hakkında bilgi toplayan sitelerden, çapraz site izleme çerezleri ve gizlice kullanılan şifreleyicilere karşı benzeri olmayan bir güvenlik ağı ve parmak izlerini kullanma özelliklerini sunulmaktadır. Parmak izi özelliği sayesinde kişinin hangi tarayıcı üzerinden çalıştığı, bilgisayarına hangi uzantıları indirdiği, ağ yapılandırmaları ve kablosuz ayarları hakkında ki bilgiler artık güvende olacaktır. Bu özellik sayesinde kullanıcılar rahat bir nefes alabileceklerdir.

Geliştirilen bu yeni firefox tarayıcısı bilgisayarınızın arka planında sizi rahatsız etmeden çalışır. Bu sayede sizin hakkınızda izinsiz bilgi toplayan ve sizin güvenliğinizi tehdit eden birçok uygulama bu gizlilik raporu sayesinde engellenmektedir. Sizi takip edenleri engellemek isterken bazı sitelerde bozulmalar yaşanabilir. Bundan dolayı firefox koruma ve kullanılabilirlik arasında bir denge kurarak kullanıcıların gizlilik ayarları arasında geçiş yapmalarına izin vermektedir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı