Teknoloji

Fitbit Koronavirüs Hastaları İçin Solunum Cihazı Üretecek

Koronavirüs salgınına hazırlıksız yakalanan birçok ülkenin sağlık sistemi, özellikle yoğun bakım üniteleri noktasında yetersiz kalmış durumda. Sadece bu değil, solunum cihazı ve tıbbi koruyucu malzemelerde de ciddi eksiklikler yaşanabiliyor. Neticede binlerce sağlık çalışanı her gün koruyucu elbise değiştiriyor, eldiven ve maske takıyor. Artan ihtiyacı karşılamak için alakasız sektörlerde çalışan sanayi devleri dahi koruyucu ekipman üretimine başlamış durumda.

Görünen o ki yakın tarihte bu şirketler arasında akıllı fitness bileklik modelleriyle bildiğimiz Fitbit de katılacak. Şirketin CEO’su James Park basın mensuplarına verdiği demeçte solunum cihazı üretimiyle ilgilendiklerini söyledi.

Ventilatörler hazır, sadece onay bekleniyor

Tabii bunun için öncelikle ABD’deki İlaç ve Gıda Yönetimi kuruluşu FDA’dan onay alınması gerekiyor. Onay çıktıktan sonra Fitbit solunum cihazı üretimine başlayabilecek. Park’ın açıklamasına göre ventilatörlerin tasarımları dahil her şey hazır. 

Öyle ki bunun için Massachusetts General Brigham ve Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’nde (OHSU) çalışan bilim adamlarından danışmanlık hizmeti alınmış. Fitbit de koronavirüs salgınından en ağır şekilde etkilenen ülkelerin başında gelen ABD’de devam eden mücadeleye bu şekilde katkı sağlamayı amaçlıyor.

‘İhtiyaç kadar solunum cihazı üretebiliriz’

Konuya ilişkin açıklamasında Park “Solunum cihazı talebine karşılık verilemeyeceğine dair çok büyük endişeler vardı. Biz de halihazırda ventilatör üretmek için gerekli olan tedarik zincirine sahip olduğumuzu fark ettik. Bence bizim en büyük avantajımız üretim için kapasite ve altyapımızın yeterli olması. Halihazırda sene 10 milyon giyilebilir cihaz üretebiliyoruz. Bu kapasiteyi solunum cihazı üretimi için değerlendirebiliriz” dedi.

Daha önce de bahsettiğimiz üzere Fitbit kendi alanı dışına çıkıp tıbbi ekipman üretimine başlayan ilk ve tek firma olmayacak. Aralarında General Motors ve Razer’in de bulunduğu birçok şirket üretim hattını revize edip solunum cihazı ve maske üretimine başlamıştı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı