Teknoloji

Fiziksel Yazıları Dijital Ortama Nasıl Aktarılır?

Fiziksel bir ortamda yani kağıt veya bir kitapta bulunan yazılar, telefon numaraları dijital ortama, excel, word dosyası olarak ocr yöntemleri ile aktarılmaktadır. Bu işlevselliğe sahip bir çok program bulunur, kağıt üzerinde bulunan yazı veya verileri tarattığınız zaman, pdf ve jpg, png gibi uzantılarda dosyalar oluşur. Bu dosyalardaki yazılar üzerinde değişiklik yapılamaz veya düzenlenemez. Bu sebepten bu belgeler sadece açıp okumak için işinizi görebilir.

Ocr programları ile taranan belgelerin üzerinde bulunan karakterleri tanır ve bunları dijital ortama aktarır. Finereader programı ile belgelerinizi tarayarak dijital ortama düzenlenebilir bir şekilde atabilirsiniz. Finereader programı ile tarattığınız belgelerin çıktısını Microsoft Word, Excel, Text gibi dosya formatların da çıktı olarak alabilirsiniz.

Online Olarak Fiziksel Yazıları Dijital Ortama Aktarma

Dijital yazıları fiziksel ortama aktarmanın bir diğer yolu ise online ocr siteleridir. Bu sitelere tarayıp gönderdiğiniz belgeleri size istediğiniz uzantıda indirme imkanı sunar. Excel ve word dosyası haline getirmek istediğiniz yazılı bir png dosyasını online platforma yükleyerek, düzenlenebilir formatta çıktısını alabilirsiniz. Bazı ocr siteleri;

  • Free Online Ocr = https://www.onlineocr.net/
  • Optical Character Recognition = https://convertio.co
  • Newo Ocr = https://www.newocr.com/

bu internet sitelerine upload ettiğiniz belgeleri tarama işlemi yaparak, word ve excel gibi dosya formatlarına çevirebilirsiniz. Otomatik bir sistem olduğu için zaman zaman karakterler de hatalar ve okunmayan yerlerde anlamsız karakterler oluşacaktır. Bu sebepten dijital ortama aktarmaya çalıştığınız belgeyi, iyi bir şekilde taradığınıza ve sorun olmadığına emin olmalısınız.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı