Teknoloji

FLAC Dosyaları Nasıl Açılır?

Yüksek kalite müziğin sıkıştırılma aracı olarak görülen FLAC dosyalarını açmak için bilgisayarınızda belirli programların yüklü olması gerekmektedir. MP3, ogg, mpc gibi müzik formatlarından farklı olarak yüksek kaliteyi düşük boyutlarda sıkıştıran FLAC şarkının ortalama boyutunda ciddi küçültmeler yapabilmektedir.

FLAC Dosyaları Açacak Program

Free Lossless Audio Codec olarak açılıma sahip olan FLAC, ücretsiz olma özelliği ile yüksek kalitede ses kaydı almak isteyenlerin her geçen gün tercih ettikleri ses kodlaması olmaktadır. FLAC gelişen teknolojiler ile birlikte multimedya oynatıcılar tarafından en çok desteklenecek ses dosyası formatı olma yolunda hızlı bir süreç içerisinde. MP3 her ne kadar her alanda yaygınlık gösteriyor olsa da daha yüksek ve pürüzsüz, detaylı ses kalitesi isteyenler FLAC formatını tercih ediyorlar.

FLAC formatlı dosyaların özelliği seslerde en ufak bir kayıp dahi olmaması için farklı bir algoritma kullanmasıdır. Kullandığı bu algortima sayesinde FLAC dosyalarının disk üzerindeki boyutlarında da neredeyse yarı yarıya bir düşüş görülmektedir. Örneğin bir kayıt 50 MB tutuyorken, ses kaybı yaşanmadan FLAC sayesinde 25 MB’e inebilmektedir. Başka bir deyişle çok kaliteli bir WAV uzantılı dosya örneğin 10 MB alan kaplıyor ise FLAC uzantısına sahip olduğunda en çok 6 MB boyuta sahip olacaktır.

FLAC uzantılı dosyalarının bu özelliği müzik severler tarafından 2001 yılından beri kullanılıyor. Ancak henüz beklenen gelişmeyi gösterebilmiş değil. Gerçi her ne kadar bu konuda Apple da kendi ses sıkıştırıcısı ALAC’ı piyasa çıkarmış olsa da bu program yeteri kadar popülerlik kazanmadığı için yapılacak güncellenmeler iptal edilmişti.

FLAC dosyalarını açmak için ise çok yakın zamanda farklı programlara ihtiyaç duyuluyordu. Ancak uzantının yaygınlaşması ile birlikte Windows 10 kendi yapısında bulunan Groove Player ile FLAC uzantılı dosyaları açma izni veriyor. Yani Groove Player ile FLAC dosyalarını açabilirsiniz. Eğer Windows 10’dan daha aşağı bir sürüm kullanıyorsanız codec uyumlu herhangi bir player kurulumu yaparak FLAC dosyaları açabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı