Teknoloji

Ford Hayat Kurtaran Emoji Ceket Üretti

Ford’un bisikletçiler için tasarladığı Emoji Ceket, bisikletçiler ve araç kullanıcıları arasındaki uyumu artırmayı hedefliyor. Ceketin sırt kısmında üç farklı emoji yer alıyor. Bisikletçi gerekli durumlarda sağ ok, sol ok ve dikkat işaretiyle de emoji ceket aracılığıyla araç sürücülerini uyarabilecek. Bisiklet kullanıcılarının güvenliği için geliştirilen ceketin prototipi üzerine çalışılıyor.

Bazen yanıp sönen kırmızı bir ışık veya karalıkta parlayan bir giysi, bisikletçiyi yoğun şehir sokaklarında güvende tutmak için yeterli olamayabiliyor. İstatistiklere göre yıl 2000 sürücüsü Avrupa sokaklarında yapılan kaza sonucunda hayatını kaybediyor. 

Ford Hayat Kurtaran Emoji Ceket Üretti

Bu yüzden Ford bisiklet sürücüsü ile araç sürücüsü arasındaki gerginliği hafifletmek için yüksek teknoloji ürünü bir üst olan Emoji Ceket’i tasarladı. Bu ceket sayesinde araçtakiler, bisikletçinin nasıl hissettiğini net bir biçimde görecek. Bisikletin hangi yöne döneceğini veya sürücünün dikkatli olmasını istediği bir durumun olup olmadığı gibi çeşitli mesajları kolayca anlayabilecek.

Emoji Ceket 3 Farklı Emojiye Sahip

Şu an için yalnızca bir prototip olan Emoji Ceket, kullanıcının sırtında çeşitli semboller göstermesine izin veriyor. Üç farklı emoji arasında gülen yüz, üzgün yüz ve normal bir yüz ifadesi yer alıyor. Gidona bağlanacak olan bir cihazın üzerindeki tuşlarda emoji’lere ek olarak sağ ok, sol ok ve tehlike işareti bulunacak. Bu tuşlar sayesinde bisikletçinin araç kullanıcısına iletmek istediği mesaj kolaylıkla ceketinin sırt kısmında yer alabilecek. 

Emoji Ceket İle Ortak Bir Dil Kullanılacak

Hollanda Tilburg Üniversitesi İletişim Bölümü’nde yardımcı doçent olan Dr. Neil Cohn, emoji’lerin artık dilimizin temel bir parçası haline geldiğini söyledi. Emoji’ler ne amaçla kullanılırsa kullanılsın, kendimizi hızlı bir şekilde ifade etme yeteneğimizin ayrılmaz bir parçası olduğunu belirten Cohn, emoji dilinin evrenselliği üzerinde durdu.

Cohn, Ford’un yol kullanıcıları arasında uyumu teşvik etmeyi amaçlayan Yol Paylaşımı kampanyasını vurgulamak için tasarlanan ceketin, bisiklet sürücülerinin duygularını ifade etmelerine izin verdiğini ve onlarla yoldaki diğer kişiler arasında duygusal bir bağ oluşturduğunu sözlerine ekledi.

Sistemin en kullanışlı olan yönü basitliğinden geçiyor. Elbette günlük hayatımızda kullandığımız çok fazla emoji mevcut olsa da, hepsini içeren bir cihaz gidonun kendisinden daha geniş olacağı için kullanımı pratik olmaz. Ayrıca çok fazla seçenek arasından seçim yapmak zorunda kalan bisikletçi, gözünü yoldan ayırmak durumunda kalacağından tehlike riski artabilir. Bütün bunlar göz önüne alındığında ilk denemeler yalnızca belirtilen emoji ve işaretlerden oluşuyor. Bununla birlikte sesle etkinleştirilen bir sistem üzerinde de çalışılıyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı