Teknoloji

Formatta Ntfs mi Fat32 Mi Neden?

Cihazlarımızı hızlandırmak ve performans arttırmak amaçlı bilgisayarımıza ve usb belleklerimize format atarız. Bu format sonucunda diskimiz, Fat32, exFat ve Ntfs olarak biçimlendirilir. Windows işletim sistemine sahip cihazlarda sabit diske atılan formatta diski ntfs olara biçimlendirmek gerekir. Fakat macOs işletim sistemine sahip cihazlar ntfs formatta ki disklere yazma işlemi yapmamasından dolayı, fat 32 kullanılması gerekebilir. Fat32 mi Ntfs mi hangisinin tercih edilmesi gerektiğini detaylı olarak inceleyeceğiz.

Fat32 Özellikleri

Hayatımızda eski dönemlerden beri olan FAT32 formatı, flashdisklerin varsayılan formatlarıdır. En büyük avantajları arasında, kullanılan bütün platformlarda çalışıyor olması gelir. İşletim sisteminin Mac, Windows, Linux hangisi olduğunun önemi yoktur, bu işletim sistemlerinin hepsi FAT32 destekler.

Bu kadar yaygın kullanılmasına rağmen en önemli dezavantajı ise, tek parça halinde atabileceğiniz en büyük dosya boyutunun üst limitinin 4 gb olmasıdır. Gelişen dijital medya ve internet teknolojisi, resim ve videoların boyutlarını büyütmüş, internette var olan her veriyi neredeyse 2-3 kat arttırmıştır. Fakat siz sahip olduğunuz harici belleği, küçük boyutlu dosya ve klasörler için kullanıyorsanız ve  zaman zaman farklı işletim sistemlerine atmanız gerekiyorsa fat32 kullanmak sizi olumsuz etkilemeyecektir.

 

Ntfs Özellikleri

Ntfs, New Technology File System microsoft tarafından geliştirilen ve güncel olarak kullanılan depolama formatıdır. Sahip olduğumuz ssdler ve sabit disklerin bir çoğu bu formattadır. Windows işletim sistemleri yalnızca Ntfs formatına sahip disklere kurulabilmektedir.  En avantajlı özellikleri arasında dosya saklama sınırının yüksek olması ve uzun isimli dosyaların kaydedilebilir olması gelir.

Ntfs formatının en büyük kusuru mac cihazlarda ortaya çıkıyor. Apple tarafından geliştirilen MacOs cihazlar, ntfs olarak formatlanmış diskleri okuyabiliyor, fakat yazma işlemi yapamıyor. Bu sebepten macos işletim sistemine sahip bir cihazınızdan, windows işletim sistemine sahip cihazınıza sık sık veri alışverişi yapmanız durumunda aradaki belleğin fat32 olması gerekir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı