Teknoloji

Galaxy Chromebook 16 GB RAM’le Gelebilir

Samsung Galaxy Chromebook modellerinin ülkemizde pek tutulduğunu söyleyebilmek mümkün değil. Öyle ki Fiesta Kırmızısı rengi ve 10. nesil Intel Core i5 işlemciye ev sahipliği yapıyor olması dahi bu gerçeği değiştiremiyor. Bunun en büyük sebebi yurtdışında 1,000 dolar gibi fahiş bir rakama satılıyor olması olabilir. 

Üstelik bu yüksek donanımına rağmen Chrome OS’un kısıtlamaları ve dizüstü bilgisayar modelinin 8 GB RAM’e sahip olması da ciddi bir dezavantaj. Neyse ki Samsung’un şimdilerde 16 GB RAM’li yeni Chromebook modeli üzerine çalıştığını öğrenmiş bulunuyoruz. 

Teknik yönden bakacak olursak mevcut Galaxy Chromebook’lardaki 8 GB RAM kullanıcılara hayli hayli yeter. 

Nitekim Chromebook’lar daha çok Android uygulamalarını çalıştırmak veya Web tabanlı işlemleri yapmak üzere kullanılıyor. Uygulama desteği kısıtlı olduğu için Photoshop veya AutoCad gibi yüksek RAM ihtiyacı pek hissedilmiyor. 

Rakip modeller daha cazip duruyor

Bu sebeple çoğu müşteri tercihini Windows 10 işletim sisteminden güç alan Chromebook alternatifi modellerden yana kullanıyor. Haksız da sayılmazlar, çünkü bin dolar hiç de azımsanacak bir rakam değil. Mesela 750 dolara satılan Asus Chromebook Flip C436 neredeyse birebir aynı özelliklere ev sahipliği yapıyor.

16 GB RAM desteği yolda

Chrome Unboxed sitesinde yer alan habere göre Chrome OS’un kaynak kodlarını inceleyen uzmanlar, Galaxy Chromebook’un kod adı olarak bilinen “Kohaku”nun 16 GB RAM’e sahip olacağını keşfetmişler.

Şuan için bu bilgi resmî makamlarca teyit edilmiş değil. Ancak kaynak kodları arasında yer alıyor olması, yakın gelecekte Galaxy Chromebook’un 16 GB RAM’li bir üst versiyonunun çıkacağına işaret ediyor.

16 GB RAM ve 512 GB dahili hafızanın çok güzel bir kombinasyon olacağı kesin. Fakat 8 GB RAM ve 256 GB hafızalı versiyonun 1,000 dolara satıldığını hesaba katarsak yeni modelin fahiş bir fiyata satılması işten bile değil.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı