Teknoloji

Gaziantep Üniversitesi’nden Koronavirüs Tedavisinde Umutlandıran Gelişme

Corona virüs tedavisi için dünyada ve ülkemizde pek çok çalışma yapılmakta. Bu çalışmalar kapsamında Gaziantep Üniversitesi’nden sevindirici bir haber geldi. Yapılan açıklamaya göre hastalıktan kurtulan bir kişiden alınan plazmanın hasta bir kişiye nakil edilmesi ile birçok hasta bu hastalıktan kurtulabilecek. Böylece aşı gibi kesin bir tedavi bulunana kadar bu hastalığa yakalananlar arasında biraz daha uzun vadede iyileşme oranı artacak.

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür yaptığı açıklamada, çalışmaların devam ettiğini ve plazmanın nakliyle ilgili büyük aşama kaydedildiğini belirtti. Tedaviyle alakalı yapılan çalışmaların nisan ayı sonunda biteceği tahmin ediliyor.

Özellikle Risk Altında Olan Gruplara Koruyucu Takviye Olarak Verilecek

Uygulanacak plazma nakli için hastalığı yeni atlatmış hastalardan alınan kan mevcut sistem üzerinde çoğaltıldıktan sonra , laboratuvar ortamında bakteri ve virüslerden ayrıştırılarak risk grubundaki kişilere ve hasta olmuş kişilere enjekte edilecek ve bu sayede hasta kendisine aktarılan antikorlar sayesinde daha güçlü bir bağışıklık sistemine kavuşulabilecek. Bir çeşit kan değişimi olan bu tedavi yönteminin dikkatli uygulanmaması durumunda yan etkileri de olabiliyor. Temelinde bir hastadan diğer hastaya kan nakli olan bu tedavi yönteminde hasta kişiden alınan kan, antikorlar haricinde mevcut patojenlerden, virüs ve bakterilerden yeterince arındırılmazsa plazmanın nakil edildiği hastada corona virüs veya başka hastalıklara sebep olabilir.

Bu Tedavi Yöntemi Dünya’da 1-2 Merkezde Uygulanıyor

Dünya’nın yüzde 90’ına yayılmış vaziyette olan corona virüs için aşı ve ilaç tedavisi olmak üzere birçok yöntemin üzerinde araştırmalar yapılıyor. Bu süreçte aşının elde edilebilmesinin 1-2 yılı alabileceğini varsayan sağlık otoriteleri alternatif tedavi yöntemlerine dikkat çekmek istiyor. Bu sebeple Çin’de ve Amerika Birleşik Devletleri’nde de plazma nakliyle ilgili araştırmalar yapılmaktadır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı