Teknoloji

Geçmişin Gözdesi Disket Sürücüler Ne İşe Yarar?

Disket sürücü, küçük bir diske veri okuyan ve veri yazan bir bilgisayar donanımı parçasıdır. En sık kullanılan disket sürücüsü 3.5 “sürücü ve ardından 5.25” sürücü ve diğer boyutlarda.

Disket, 1900’lerin sonlarından 21. yüzyılın başlarına kadar bilgisayarlar arasında veri aktarmak ve dosyaları harici olarak yedeklemek için kullanılan temel yöntemdi. Çoğunlukla, disket sürücüsü artık tamamen eskidir.

Bu eski depolama aygıtı, yalnızca daha yaygın olduklarından ve bu nedenle diğer cihazlarla uyumlu olduklarından değil, daha yetenekli ve çok daha fazla veri depolayabildiklerinden, diğer taşınabilir aygıtlar ve yerleşik bilgisayar donanımıyla değiştirilmiştir.

DVD’ler, CD’ler ve Blu-ışınları için kullanılan optik disk sürücüsü, disket sürücüsünün yerini alan yaygın olarak kullanılan bir donanım parçasıdır.

disket sürücü nasıl takılır

Disket Sürücü Aynı Zamanda Şöyle De Anılıyor

Disket sürücü, disket sürücü, disk sürücü, disket, disket sürücü, 3.5 “sürücü ve 5.25” sürücü gibi diğer adlarla da kullanılabilir.

Önemli Disket Sürücü Gerçekleri

Hala mevcut bazı bilgisayarların bir bileşeni olmasına rağmen, disket sürücüler, ucuz flash sürücüler ve diğer taşınabilir medya sürücülerinin yerini aldı. Disket sürücü, yeni bilgisayar sistemlerinde artık standart bir donanım değildir.

Bir bilgisayar kasasının içine takılan geleneksel disket sürücüler daha az ve daha az kullanılabilir hale geliyor. Genelde, disketi olmayan bir bilgisayarda disket kullanmak için en iyi seçenek, muhtemelen resimde gösterildiği gibi USB tabanlı olan harici bir disk kullanmaktır.

USB disket sürücüleri, bilgisayarla bir USB bağlantı noktası üzerinden arayüz oluşturur ve harici sabit sürücüler ve flash sürücüler gibi diğer çıkarılabilir depolama aygıtlarına benzer şekilde çalışır.

Disket Sürücüsü Fiziksel Tanımlama

Geleneksel 3,5 inçlik bir disket sürücü birkaç deste kartın boyut ve ağırlığına ilişkindir. Bazı harici USB sürümleri disket disklerin kendisinden sadece biraz daha büyüktür.

Disket sürücünün ön tarafında diski yerleştirmek için bir yuva ve çıkarmak için küçük bir düğme bulunur. Geleneksel disket sürücünün yanlarında, bilgisayar kasasındaki 3,5 inçlik sürücü yuvasına kolay montaj için önceden delinmiş, dişli delikler vardır. Ayrıca, 5.25 ila 3.5 braketli, 5.25 inçlik daha büyük bir sürücü yuvasına da montaj mümkündür.

Disket sürücü, bağlantıları bilgisayarın içine bakacak ve diskin yuvası dışa bakacak şekilde monte edilmiştir. Geleneksel disket sürücünün arka ucu, ana karta bağlanan standart bir kablo için bir bağlantı noktası içerir. Ayrıca burada güç kaynağından güç bağlantısı var.

Harici bir disket sürücü, yalnızca bir USB Tip A konektöre sahip bir kablo olan, bilgisayara bağlanmak için gereken bağlantıya sahip olacaktır. Harici bir disket sürücünün gücü, USB bağlantısından elde edilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı