Teknoloji

Geleceğin Akıllı Tahtası: Süper Tahta

Pek çok alanda kullanıma sahip olan tahta maddesi, çok güçlü olmadığından çelik ve benzeri maddeler tercih ediliyordu. Ancak bilim insanlarının çalışmalarıyla normal tahtadan 10 kat daha güçlü bir Süper Tahta geliştirildi.

Hem Esnek Hem de Sert ve Güçlü

Bu  Süper Tahta yeniliğinin daha doğal ve masrafsız olmasıyla çelik ve benzeri maddelerden daha fazla tercih edileceği yapılan deneylerle kanıtlanmış oldu. Sıcak basınçlandırmadan sonra yapılan kimyasal işlemler ile tahta, daha sert ve güçlü bir içerik kazanmış oldu. İlk olarak ,sodyum hidroksit ve sodyum sülfit karışımında kaynatılan tahta, daha sonra hücreler arasındaki engelin, duvarın parçalanması açısından çok yüksek basınç uygulanır, aynı anda ise yeni kimyasal bağların oluşumu için yüksek ısı verilir.  Bu işlem ile birlikte tahtanın sert olmasını sağlayan polimerler içeride tutulurken, yeni bir oluşum sağlanması açısından birçok polimer de dışarıya atılıyor. Tahtanın sertliği kendi doğal yapısında bulunan selülozun hidrojen atomlarından geldiği görülüyor. Ortaya çıkan yeni oluşum hem sert ve güçlü olurken bir yandan da neme, yoğun baskıya ve çizilmeye karşı oldukça dayanıklı olduğu  tespit ediliyor. Pek çok alanda kullanılacağı düşünülen bu yeni Süper Tahta’nın;  hava araçları ve mobilya yapımında,  hatta zırh yapımında dahi kullanılacağı yapılan deneylerle ortaya konulmuştur. Atılan mermiler normal tahtayı delip geçerken bu yeni tahtaya saplandığı ve içeriye geçmediği gözlemlenmiş olup  birçok bilim insanı tarafından çelik ve titanyum alaşımından bile daha güçlü olabileceği görüşü yaygınlaşmıştır. Hem bir çelik kadar sert ve güçlü olup hem de tahtanın kendi maddesinden kaynaklı oldukça hafif olması pek çok alanda kullanılmasının önünü açmıştır.

Bilim insanlarının şimdiki çalışmalarının, oldukça kolay bir şekilde oluşturulabilen bu ürünün geliştirilmesini ve mümkün olan her alanda bu üretimin tekrarlanmasını sağlamak olduğu söylenmiştir. Üretiminin bu kadar basit oluşu pek çok alanda zorlanmadan yapılacağını kanıtlamaktadır. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı