Teknoloji

Geleceğin Teknolojisi: Akıllı Ayna

Dünya’nın teknolojik olarak hem fikri hem de pratik anlamda her gün koşar adım ilerlediği gözlemlenmektedir.  Fikri anlamda konsept halleri geleceği yansıtan birçok ürün pratiğe dökülme aşamasını beklemektedir. Bunlardan biri de Akıllı Ayna ürünüdür. Birçok ülkede fuarlara getirilen bu ürün yavaş yavaş pratiğe dökülme imkanı yaşamıştır. iPad gibi özelliklere sahip ve hayatı bir adım daha kolaylaştıracağı düşünülen bu ürünün, hava durumlarından takvimsel etkinliklere, sağlık sektöründen moda sektörüne varıncaya  kadar her türlü imkanı sağlayacağı öngörülüyor.

Kendinize bakarken Dünyayı keşfedin

 İnsanların bileklerinde ekran taşıma durumu yaşadığımız çağda giderek normalleşmeye başlamıştı.Ancak bunun ayna şeklinde olup evlerde ya da iş yerlerinde bütün dünyayı barındırmaları çok da mümkün olası bir hayal olarak durmuyordu. Fütüristik bir özelliğe sahip bu aynaların evlerde yahut iş yerlerinde cam şeklinde bulunacağı ve hava durumlarından takvim etkinliklerine birçok farklı detayı devasa cam ayna altında gizlemek hayat standartlarının üstünde yaşayan bir kitle için oldukça cazip geliyordu. Üstelik dokunmatik olma imkanı da yaygındı. Amatör geliştiriciler tarafından hayata geçirilme sürecinin hiç de zor olmadığı, denenmekte fayda bulunacağı söylenen bu ürün, büyük firmalar tarafından altından kalkılamayacağı fikrine sahipti.

Son yıllarda popüler hale gelen akıllı telefon  ve akıllı saatlerin gerekli ihtiyacı karşıladığı yönündeki düşünceler akıllı aynaların yapım ve pazarlama süresinin sekteye uğramasına neden olmuştur. Ancak akıllı aynanın önünde geçirilecek bir dakika içerisinde bile dünyanın her yerinden haber alınabilme ihtimali bir türlü rafa kaldırılamamıştı.  Başlangıçta yalnızca bilgi verme amacı ile tasarlanan bu fikir daha sonraları sağlık, makyaj ve moda sektöründe kendini göstermiştir. Öncelikli olarak moda sektöründe uygulanması ihtimal gözüken bu aynalar sayesinde, mağazalardaki giysi kabinlerinde kıyafetin renk seçeneklerinden , uygun bedenine kadar her türlü giysi veri tabanının yüklenmesi sonucunda istenilen ürünü  satın alma işlemi veya seçeneklere kayıt etme işlemi gerçekleşebiliyor.

Gelecek yeni fikirlerle birlikte alanının genişleyeceği düşünülen akıllı ayna ürünün yapılacak çalışmalarla ne yöne evrileceği hala daha tartışılmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı