Teknoloji

Gelişmiş Denizaltı Teknolojisi: Nükleer Denizaltı

Dünyadaki teknolojik gelişmeler hız kazandıkça birçok alanda tesirini görmek mümkün olmuştur. Bunlardan biri de savaş alanlarıdır. Birçok teknolojik gelişmenin kara ve denizaltı savaş donanmaları için önem arz ettiği düşünülmektedir.  Bilim insanlarının teknoloji  alanıyla birleştirdiği deniz gücünü daha da ileriye taşıyarak atom enerjisiyle birleştirip Nükleer Denizaltı geliştirmişlerdir.

Gizli Görevler İçin Tasarlanan Yapı

Bilim insanları hem su üzerinde hem de su altında büyük bir güç olarak gördükleri Nükleer Denizaltılarının tarihsel seyri değiştireceğini düşünmektedirler. Asıl gücünü gizlilikten alan Nükleer Denizaltıların insanlık ve deniz tarihinde, tıpkı buhar motorları ve yelkenli buhar makineleri gibi tarihsel anlamda büyük bir değişiklik sağlayacağı söylenmektedir. Denizaltıların belirli aralıklarla su üzerine çıkma ihtiyaçlarına rağmen modern zamanın en büyük icadı olduğu kanıtlanırken su üzerine çıkma ihtiyacı ciddi bir risk oluşturduğu göz ardı edilmemiştir. Ancak bilim insanlarının, nükleer reaktörler ile denizaltıları tamamiyle su altında kalabilecekleri bir sistem geliştirmesiyle dünya gücü olma yolunda ilerlediği görülmekteydi.  Bu zamana kadar denizin altından bütün harekatı yönetebilme imkanı taşımayan Denizaltılar nükleer reaktörlerin geliştirilmesiyle mümkün hale gelmiştir. Sistem ; nükleer reaktör tarafından üretilen elektrik sayesinde denizaltının içindeki havanın filtrelenip gemideki görevlilerin görevlerini yerine daha rahat bir biçimde getirmesini sağlamış aynı zamanda da denizaltının gidişatını kolaylaştırmıştır. Su üzerine çıkmadan 4 ay süreyle görev yapabilen denizaltı bu sistemin pek çok anlamda büyük bir güç olduğunu kanıtlamıştır. Savaş alanlarında stratejik ve taktik olarak kullanılan Nükleer Denizaltılar taarruz ve balistik füze olarak ikiye ayrılmaktadır. Taarruz Nükleer Denizaltıları su üstü deniz filolarına ve ticaret yollarına taarruz amaçlı kullanılırlar. Balistik Nükleer Denizaltıları ise olası bir savaş ihtimalinde karşı gücün silahlarını imha etmede kullanılacaktırlar.

Teknolojinin pek çok alanda olduğu gibi deniz altında da büyük bir ivme kazandığı, savaşların nükleer denizaltılar ile yapılmasıyla, tarihin seyrinin ne büyük bir değişime kapılarını açtığı görülmüştür.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı