Teknoloji

Genius İle Google Arasında Yaşanan Şarkı Sözü Davasında Yeni Gelişme

Arama motoru devi Google ve şarkı sözleri sitesi Genius arasında yaşanan davada önemli bir gelişme yaşandı. 

Google’ı şarkı sözlerinin kopyalandığı gerekçesiyle dava eden Genius hakkını mahkemelerde aramaya başlamıştı. Kısa süre içerisinde basında geniş yankı bulan bu durumun ardından Google açıklama yaptı. 

Google’ın konula ilgili yaptığı açıklamasına geçmeden önce Genius Media, Google’ın şarkı sözlerini partnerlerinden aldığı açıklamasını geçerli bir sebep olarak görmediğini açıklamasının ardından Google şarkı sözlerinin arama sonuçlarında yayınlanması konusunda değişikliğe gitti. Google’ın şarkı sözlerinin gösterimi konusunda partneri olan LyricFind’e bir talimat verdiği ve verilen talimata göre artık şarkı sözlerinin nereden alındığını yazılacak. 

Şarkı Sözlerini Kopyalayan Google’a İnceleme Başlatıldı

Söz konusu tartışmaya ve gelecek olan davalara son vermek isteyen Google, yıllar önce başlayan bu kavgayı dava fazla uzatmayacak. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Google’ın ortağı LyricFind ise sözleri Genius sitesinden almadıklarını, müzik yayıncılarından sözleri aldıklarını belirtti. Her türlü ödemelerin yapıldığını belirten LyricFind, elde ettikleri şarkı sözlerini Genius sitesinde verilerle karşılaştırdıklarını ancak bunu sadece ellerinde olan sözlerin doğruluğunu tespit etmek için yaptıklarını belirtti. 

Google Geri Adım Attı!

Konuyla ilgili olarak Genius Media’nın isteklerini yerine getireceğini belirten Google ise açıklamasında şarkı sözlerini aldıkları sitelerin bilgisine arama sonuçlarında yer vereceğini duyurdu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı