Teknoloji

GitHub Nedir?

Yani, Git bir sürüm kontrol sistemi, ama bu ne anlama geliyor? Geliştiriciler bir şey (örneğin bir uygulama) oluşturduklarında, kodda sürekli değişiklikler yaparak, ilk resmi (beta olmayan) sürümden sonra yeni sürümleri serbest bırakırlar.

Sürüm kontrol sistemleri, değişiklikleri merkezi bir depoda saklayarak bu revizyonları düz tutar. Bu, geliştiricilerin yazılımın yeni bir sürümünü indirebilecekleri, değişiklik yapabilecekleri ve en yeni revizyonu yükleyebilecekleri için kolayca işbirliği yapmalarını sağlar. Her geliştirici bu yeni değişiklikleri görebilir, indirebilir ve katkıda bulunabilir.

Github’daki “Hub”

Git’in bir sürüm kontrol sistemi olduğunu, benzer ancak mevcut birçok alternatiften daha iyi olduğunu tespit ettik.

Depo

Bir depo (genellikle “repo ” olarak kısaltılır), belirli bir proje için tüm dosyaların depolandığı bir konumdur. Her proje kendi repo vardır ve benzersiz bir URL ile erişebilirsiniz.

Bir Repo Forking

 Bu, programların ve diğer projelerin daha da geliştirilmesini büyük ölçüde teşvik eden inanılmaz bir özelliktir. İstediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Yeni projenizi oluşturmak için çatallandığınız orijinal depo güncellenirse, bu güncellemeleri mevcut çatalınıza kolayca ekleyebilirsiniz.

Çekme İstekleri

Bir depoyu çatalladınız, projeye büyük bir revizyon yaptınız ve orijinal geliştiriciler tarafından tanınmasını istiyorsunuz – belki de resmi proje / depoya dâhil. Bir çekme isteği oluşturarak bunu yapabilirsiniz. Orijinal depo yazarları işinizi görebilir ve daha sonra resmi projeye kabul edip etmeyeceğinizi seçebilir. Bir çekme isteği verdiğinizde, GitHub sizin ve ana projenin sürdürücüsünün iletişim kurması için mükemmel bir ortam sağlar.

Sosyal ağ

Github’un sosyal ağ yönü muhtemelen en güçlü özelliğidir ve projelerin sunulan diğer özelliklerden hemen hemen daha fazla büyümesine izin verir. Github’daki her kullanıcı, geçmiş çalışmalarınızı ve çekme istekleri yoluyla diğer projelere katkılarınızı gösteren bir özgeçmiş gibi davranan kendi profiline sahiptir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı