Teknoloji

Gizli Ağa Nasıl Bağlanılır?

Gizli Ağa Nedir?

İnternet teknolojilerinin gelişmesinin başlangıcı, Windows işletim sisteminin başladığı hatta bilgisayarlara girmeye başladığı tarihlere kadar uzanmaktadır. İlk internet bağlantısının ABD’de doksanlı yıllarda yapılmaya başlanması ve ilk olarak Komodor 64 denilen basit bilgisayar ile internet üzerinden e-posta gönderilmeye başlanması aslında İnternet teknolojilerinin gelişmesi açısından oldukça önemli bir mihenk taşı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu gelişim Pentium denilen bilgisayar teknolojisinin gelişmesine sebep olmuş ve bununla beraberde, işletim sistemleri denilen yazılım sistemlerinin bilgisayarlarla beraber kullanılması gibi bir devrin önünü açmıştır. Önü açılan bu sistemler sayesinde internet ağları olabildiğince gelişmiş ve bu gelişim kablosuz ağlara kadar varmıştır. Kablosuz ağların gelişimi ise genellikle 2005 yılı sonrasına dayanmaktadır. Bu ağların internet hizmeti vermesi, internet öncesi dönemdeki gelişmeleri ile önemli bir bağlantı noktasıdır.

Bu bağlantı noktalarının en önemli yeri de, NASA’nın kablosuz internet bağlantısı sistemini aslında çok önceden keşfetmesidir. Bilindiği üzere uzay mekiklerindeki verilerin alışverişi kablolarla mümkün olamamaktadır. Uzak mesafede bulunan uzay araçlarına veri transferi veya o uzay araçlarından yapılabilen veri transferleri mutlak suretle kablosuz olmak zorundadır.

Bu bağlantı şekli aslında uzun yıllardır biliniyor olsa da, bilgisayar sistemleri üzerindeki etkisinin daha sonraki yıllarda gösterildiği anlaşılmaktadır. Bu teknolojinin tesadüf mü yoksa araştırma geliştirme faaliyetleri ile bulunduğu bilinmemekle beraber, NASA teknolojilerinin bilgisayar ve internet teknolojilerinin gelişiminde önemli bir rol model olduğu da kesindir. Bu gelişimlerle beraber, kablosuz ağlarından sınıflandırılarak şifreli veya şifresiz olması, hatta veri ya da sinyal tipine göre ağların aktarım hızlarının ölçülmesinin tamamen uzay teknolojileri temelli olduğunu da anlamalıyız. Gelişen işletim sistemlerinde gizli ağ denilen topoloji çeşitleriyle birlikte, bilgisayarların kapalı ağ modeli denilen bazı ağ sistemleri geliştirmeleri güvenlik sebebiyle ortaya çıkmıştır. Özellikle Batı’daki bazı devlet kurumlarının dışarıdan müdahaleye kapalı ağlar yapması, gizli ağ teknolojisinin ilk adımıdır. Sizlere bu makale de Gizli Ağlara Nasıl Bağlanılır? Onu anlatacağız. Gizli ağ teknolojilerinin en önemli konusu, belirli istemci ya da bağlantı sayısının dışına çıkılmaması gereken ağ topolojisi olmasından kaynaklanmaktadır.

 

Gizli Ağa Nasıl Bağlanılır?

Bilgisayarların Gizli Ağlara Bağlanma Yöntemleri aslında karmaşık gibi görünse de değildir. Gizli ağ oluşumları yine bilgisayarların ağ yönetimi bölümlerinden ama sinyal mekanizmaları farklı şekilde tanımlanarak yapılmaktadır. Bu sebepten direk açık Wi-Fi ağlarından farklı olarak bu gizli ağlar, her kullanıcının bağlanma iznine sahip olduğu ağlar değildir. Bu ağ yapısında farklı olan ise, Wi-Fi ağlarındaki gibi şifrenin girilmesinden sonra ağa bağlanma izninin otomatik verilmemesidir. Eğer ki gizli bir ağa bağlanmak istiyorsanız o ağın sahibi tarafından izin verilmiş bir IP adresi ya da PROXY geçidine sahip olmanız gerekmektedir. Aksi halde gizli ağ sistemi sizi kendi bünyesinden atacaktır.

Gizli ağlara bağlanmak için yapmanız gereken, bilgisayarınızın ağ yönetimi bölümüne girmektir. Orada kayıtlı ağlarınızı liste veya küçük simge şeklinde göreceksiniz. Gördüğünüz pencerenin sol tarafında yeni bir ağa bağlan yazısı yazmaktadır. O yazıya tıkladığınızda yeni bir ağa bağlanmak için gerekli yönergeleri izleyeceğiniz pencereler dizisi karşınıza çıkacaktır. Orada ilk başta yeni bir ağa bağlan seçeneğini seçtikten sonra, ikinci yönerge de bir ağa bağlan yazısı altında gizli ağa bağlan seçeneği göreceksiniz. Bu sistem dışında olan gizli bir ağa, sizin bilgisayarınız üzerinden erişim sağlanması amacıyla internet kartınız tarafından gönderilecek veri sinyalidir. Ardından gizli ağa dair bilgileri, oradaki kutucuğa yazdıktan sonra ağ tarafından onay gelinceye kadar bekleyeceksiniz. Eğer sistemden onay gelirse, sağ alt tarafta bağlandığınıza dair işaret gelecektir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı