Teknoloji

Google Android 10’u Piyasaya Sürdü

Android kullanıcılarına 3 Eylül tarihinde Google tarafından bir müjde geldi ve Android 10 güncellenmesi yayınladı. Yeni sürüme kullanıcıların aşamalı bir şekilde geçmesi plandı ve bir çok yeni özellik beraberinde geldi. Yeni güncelleme ile akıllara gelen sorular arasında, hangi telefonların bu güncellemeyi destekleyeceği oldu.

Beklenmedik bir anda yeni bir güncelleme ile hayatımıza giren Android 10 uzun süren bir aradan sonra geldi. Yeni güncelleme ile radikal kararlar alan google tarafı güncellemelerine artık, bir şekerleme ismi vermeden yoluna devam etme kararı aldı. Android 10 sürümü ile birlikte artık ” Oreo, Kitkat, Lolipop” gibi isimler geride kalıp, versiyonu ile anılmaya başlandı.

Kullanıcıları en çok sevindiren özellikler arasında karanlık mod desteği yer alıyor. Aynı zamanda ilk olarak Windows işletim sistemlerinde gerçekleştirilen programsız ekran kaydı özelliği, Android 10 sürümü ile telefonlara da geliyor. Bir diğer özellik ise herhangi bir uygulama aracılığı ile aldığınız konumlar varsayılan uygulama olarak Google Haritalar üzerinde açılıyor. Aynı zamanda 5G desteklemesi hızlı ve yüksek bir ağ bağlantısı kurmanıza yardımcı oluyor.

Android 10 Destekleyen Telefonlar

Yeni güncelleştirme ile hangi telefonların bu işletim sistemini kullanabileceği merak konusu oldu. Android 10 alacak bazı telefonlar listesi;

 • OnePlus
  One Plus 7 Pro
  One Plus 7
  One Plus 6T
  One Plus 6
  OnePlus 5T
  OnePlus 5
 • Asus
  ZenFone 6
  ZenFone 5Z
  ROG Phone 2
 • Google
  Pixel 3a XL
  Pixel 3a
  Pixel 3 XL
  Pixel 3
  Pixel 2
  Pixel 2 XL
  Pixel
  Pixel XL
 • Samsung
  Samsung Galaxy Note 10 Plus
  Samsung Galaxy Note 10
  Samsung Galaxy Fold
  Samsung Galaxy S10 Plus
  Samsung Galaxy S10
  Samsung Galaxy Note 9
  Samsung Galaxy S9 Plus
  Samsung Galaxy S9

Huawei Telefonlara Android 10 Güncellemesi Gelecek Mi?

Son zamanlarda sıkıntılı bir süreç geçiren Huawei ve Google arasında buzlar erimeye başladı. Huawei telefonlara Android 10 güncellemesi gelecek. Güncelleme alması beklenen telefonlar;

 • Huawei P30 Pro
  Huawei Mate 20 Pro
  Huawei Mate 20
  Huawei Mate 20 X
  Huawei Mate 20 X 5G
  Huawei P20 Pro
  Huawei P20
  Huawei Mate 10 Pro

model telefonların güncelleme alacağı netleşti. İlerleyen günlerde iki firma arasında ne yaşanır bilinmiyor fakat Android 10 güncellemesi Huawei telefonlarda kullanılacak.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı