Teknoloji

Google Android TV İçin Stadia Üzerinden 4K/HDR Özelliği Üzerinde Çalışıyor!

Geçtiğimiz günlerde 2.16 güncellemesini alan Stadia için farklı planlamaların olduğu öğrenildi. Güncellemenin altında aslında farklı amaçların olduğu ortaya çıktı. Google tarafından sürekli olarak yeni güncellemeler üzerinde çalışıldığı biliniyor. Tüm bu güncellemelerin ve yeni hazırlıkların Android Tv için yapıldığı belirlendi.

Google Stadia için yapılan çalışmalar neticesinde geçtiğimiz hafta oldukça yoğun geçtiği ifade edilmişti. Android uygulamasının da bu hafta almış olduğu güncellemelerin ardından 2.16 versiyonuna yükseltildiği belirlendi. Bu çalışmaların tamamı Android TV için yapılan bir hazırlık olarak ifade edildi.  

Yeni güncellemelerin alt metninde 4K, HDR ve 5.1 surround ses geçişlerine işaret ediliyordu. Tüm bu özelliklerin Android cihazlarda bulunan yayın kalitesinin ve ses sisteminin kusursuz olması planlanıyor. Yeni güncellemedeki dosyalar incelendiği zaman 4K çözünürlük desteğinin yakında gelmesi planlanıyor. Bu konu hakkında henüz resmi bir açıklama gelmiş değildi. Google tarafından Play Store’a yüklenilen son sürüm kodları incelendiğinde uygulama geliştiriciler tarafından bu kodların altındaki şifreler gün yüzüne çıkarılmaya başlandı. Bu kodlar içerisinde;

4K seçeneğini etkinleştirecek kalıcı pencere başlığı

4K çözünürlük

4K’nın oyun oynarken yeniden açılarak etkin olmasına yardımcı olacak ileti

4K çözünürlük desteği için oyunu kapatıp yeniden açmak yer alıyor. Birkaç gün önce Google güncellemeleri sonrasında yakalama butonunu da aktifleştirdiğini açıkladı. Şimdilerde buton kullanıma açık. Bu sayede Stadia’da bulunan videoların ve ekran görüntülerinin indirilmesini sağlıyor. Kodlara bakılarak paylaşma özelliği ile yakalama özelliğini birbirlerine entegre etmek için yeni bir çalışma içerisinde olan Google kullanıcıları şaşırtacak gibi görünüyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı