Teknoloji

Google Apple Cihazlar İçin Yeni Bir Açık Belirledi!

Google tarafından yapılan yeni bir açıklamanın ardından uzun zamandır Apple tarafından fark edilememiş yeni bir açık tespit edildiği öğrenildi. ‘Sıfır tıklama açıkları’ adı verilen geliştiriciler tarafından anlaşılamayan ve ürünlerin ortaya çıktığı anda, açıkları tamamlamak için kullanılan bir ifade olarak belirleniyor. Bu tür açıklara çok fazla rastlansa bile genellikle büyük teknoloji üreticileri tarafından bu tür açıklara pek yer verilmez. Apple bu konuda kendine en çok güvenen üreticilerden birisi olarak ifade ediliyor. Hatta saha önce bu tür bir açık bulunması halinde 250 bin dolar ödül vereceğini açıklamıştı.

Google Project Zero ekibi tarafından ortaya konan bir çalışma sonrasında Apple açığı tespit edildi. Ekip tarafından tespit edilen sıfır tıklama açığı hem Iphone modellerini hem de Apple modellerini etkilemeye devam ediyor.

Apple Ürünlerini Etkileyen Açığın Detayları Neler?

Google ekibi tarafından yapılan çalışmalar çerçevesinde sorunun kaynağının ImagelO yapısında olduğu tespit edildi. Bu yapı ise iOS, macOS, watchOS ve tvOs işletim sistemlerinde aktif oalrak kullanılıyor. Bu süreçte sorunun tüm cihazları kapsadığı belirlendi.

ImagelO, bir mesaj ya da bir görsek gönderildiğinde içeriğin kendiliğinden değerlendirilmesi ve dosyanın ne olduğuna kendisi karar verebiliyor. Bu sistemler otomatik olarak ilerlemesine rağmen zararlı kodları saklayan hackerlerin oldukça dikkatini çekiyor. Araştırmacılar tarafından belirli türde bulunan mesajların sınırlandırılması önerilirken benzer sorunların zaman zaman ortaya çıkabileceği belirtiliyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı