Teknoloji

Google Arama Sonuçlarına Manipülasyon Yapıyor

Teknoloji devi Google’ın arama sonuçlarında manipülasyon yaptığı ortaya çıktı. İşte Google’ın arama sonuçlarında yaptığı manipülasyon. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde yasa yapıcıların hedefinde internet devleri bulunuyor. ABD hükümeti tarafından denetlenmeyen firmalar, artık hükümet tarafından denetleniyor. Denetlenen son firma Google oldu. Yapılan araştırmanın sonucunda ilginç verilere ulaşıldı. 

ABD yasa yapıcıları ilk olarak reklamları inceleyen yetkililer, daha sonrasında Google’ın arama motorunun nasıl çalıştığını araştırmaya başladı. Varılan sonuçlara göre Google arama sonuçlarına müdahale etmese de gerçekte olan daha farklı görünüyor. 

Google İş Ortaklarının Arama Sonuçlarına Öncelik Veriyor

Amerika Birleşik Devletleri merkezli dev arama motoru Google, perdenin arkasında yürüttüğü sistemle büyük işletmelerinin sonuçlarını küçük işletmelerin sonucunda öne çıkartmakla suçlanıyor. The Wall Street Journal’da yayınlanan makaleye göre eBay ve Amazon gibi devlerin sonuçları diğer arama sonuçlarının önünde yer alıyor. 

Google arama politikasında “arama sonuçlarında listelemelerin yapılması ve kriterler oluşturulması için insan küratör kullanmadığını” söylersen Wall Street Journal ise tam aksini belirtiyor. Gazete kaynaklarının aktardığına göre Google ana iş birlikçilerine avantaj sağlayacak şekilde müdahalede bulunuyor. Bu kuruluşlar ise genelde büyük kuruluşlar oluyor.

Yayınlanan makaleye göre; 

Google’ın otomatik tamamlama özelliği diğer arama motorlarındaki otomatik doldurma sistemlerinin aksine temizlenmiş sonuçlar sunuyor. 

Google mühendisleri zaman zaman çeşitli bilgileri manipüle ediyor ve Google bilgi panellerine o şekilde giriliyor. 

Google’ın 2000’li yılların başında Larry Page ve Sergey Brin’in nefret söylemi ve spam içerikleri nasıl ele alacakları konusunda görüş ayrılıkları yaşadıkları biliniyordu. Brin bu spam söylemleri de arama sonuçlarına dahil etmeyi düşünürken Yahudi karşıtı içeriklere de yer vermeleri düşünürken Page ise firmayı “kendi yoluyla” yöneteceği aktarılmıştı. 

Google konu ile ilgili bir açıklama yapılırken, eski ve eksik bilgilerden yola çıkıldığını belirtiyor ve söylenenlerin gerçeği yansıtmadığını belirtiyor. Bakalım Google yaşanan bu durumun ardından Google’ın arama sonuçlarını düzeltip düzeltmeyeceğini zaman içerisinde göreceğiz. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı