Teknoloji

Google Çalışanlarının Zoom Kullanması Yasaklandı

Arama motoru devi Google, çalışanlarının dizüstü bilgisayarları üzerinden video konferans uygulaması Zoom’u kullanmalarını yasakladığını duyurdu. Alınan bu karar Google’ın uluslararası tüm personelini kapsıyor. Gerekçe ise malum, Zoom’un güvenlik ve gizlilikle alakalı barındırdığı sorunlar.

Konuya ilişkin Reuters ajansına açıklama yapan Google sözcüsü Jose Castaneda, “Geçtiğimiz günlerde güvenlik ekibimiz Zoom Masaüstü Programı’nın şirket bilgisayarlarına kullanımının yasaklanmasına karar verdi. Zoom çalışanlarımız tarafından kullanılacak programların güvenlik standartlarına uymuyordu” dedi. 

Kökten yasaklanmış değil

Ancak bu Zoom’un tamamen yasaklandığı anlamına gelmiyor. Castaneda açıklamasının devamında Google’ın halen daha videolu görüşme uygulamasını şirkete ait bilgisayarlardaki web tarayıcısı ve mobil uygulamalar üzerinden kullanılabildiğini belirtti.

Aslına bakılırsa Google’ın Zoom’un işlevini birebir üstlenen kendi uygulaması var. G Suite paketi bünyesindeki Meet uygulaması videolu görüşme ve konferans yapmak için kesinlikle ideal bir çözüm sunuyor.

Zoom’un başı güvenlik açıklarıyla dertte

Şu son birkaç haftadır Zoom sürekli olarak güvenlik açıklarıyla ve gizlilik uygulamalarıyla ilgili endişelerle gündeme geliyor. İnsanların daha sık evden çalışmaya ve eğitim almaya başladığı dönemde kullanıcı sayısı inanılmaz derecede fırlayan Zoom’un buna hazırlıksız yakalandığını söyleyebilmek mümkün. 

Video konferans uygulaması Mart ayında 200 milyon kullanıcı sınırına varmıştı. Bu çok ciddi bir rakam. Ancak son dönemde kullanıcı sayısı hayli düşmüş olabilir. Çünkü şirketin videolu görüşme trafiğini Çin üzerinden yönlendirdiği ortaya çıkmıştı. Keza Zoom’un iddia ettiği gibi uçtan uca şifrelemeli görüşme sunmadığı da öğrenilmişti. Kötü niyetli kullanıcıların çağrılara ve konferanslara izinsiz giriş yapmaya başlaması ise bardağı taşıran son damla olmuştu. 

Bu endişeleri gidermek için Zoom, Facebook’un güvenlik uzmanı Alex Stamos’u gizlilik ve güvenlikle ilgili iyileştirme çalışmaları yapması için atadı. Ancak bunun kötü gidişatı ne denli değiştireceği tartışmaya açık.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı