Teknoloji

Google Chrome 76 Flash Engelleme Özelliğiyle Geliyor

Google’ın çok kullanılan internet tarayıcısı Google Chrome yeni özelliklerle güncellenmeye devam ediyor. Chrome 76 ile kullanıcılar artık Flash’ı varsayılan olarak engelleyebilecek. 

Chrome internet tarayıcısında sürekli olarak yeni özellikleri test eden ve bu özellikleri kullanıcılarına sunan Google, Chrome’un yeni beta sürümü olan Chrome 76’yı yayınladı. Sitelerin daha hızlı, daha güvenli ve  cihazların da pilini fazla tüketmeyen HTML 5 teknolojisini destekleyen Apple ve Google internette kapanmaz denilen Flash defterini kapatmıştı. Google’ın çok kullanılan internet tarayıcısı Google Chrome’da 2017 yılının başlarında Adobe Flash eklentisi arka planda çalışmaya başlamış ve kullanıcıların bu eklentiyi manuel olarak açması gerekmişti. 

Google Play Store İade İşlemleri Uzadı

Adobe’un 2020 yılında sonlandıracağı Flash desteğinin ardında Google’da Chrome internet taratıcısından 2020 yılının sonunda Flash eklentisini kaldıracağını belirtti. Chrome’un yeni beta sürümü olan Chrome 76 ile birlikte Flash varsayılan olarak engelli ancak kullanıcılar chrome://settings/content/flash bağlantısını kullanarak bu seçeneği “Önce sor” olarak değiştirebiliyor. 

Chrome 76 ile birlikte Google gizli modda da değişikliğe gitti. İnternet siteleri üzerinden haber ya da dergi okumak için gerekli olan abonelikler gizli modda geçerli olmuyordu. Kullanıcılar gizli modda gezindiklerinde açılmayan bu haberlerin üzerine Google Chrome’un gizli mod özelliklerinde değişikliğe gitti. Yapılan değişiklikle birlikte kullanıcılar Chrome 76 ile gizli modda gezinirken abonelikleriyle haberlerini ya da dergilerini okuyabilecek. 

ESC Tuşu Tarih Oluyor

Chrome 76 ile ayrıca kullanıcıların açılan rahatsız edici web sayfalarını “ESC” tuşu ile kapatmaları dönemi de sona eriyor. Kullanıcılar artık açılan pencelerden “ESC” tuşu ile kaçamayacak. Chrome’un yeni sürümünün önümüzdeki aylarda tüm kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı