Teknoloji

Google Chrome Bilgisayarları Yoran Reklamlara Savaş Açıyor!

Google tarafından yeni bir açıklama yapıldı. Bilgisayarların kaynaklarını sömüren ve bu süreç içerisinde bilgisayarları yormaya başlayan reklamlar için yeni bir çalışma yapıldı. Bundan sonra Google Chrome tarafından bu reklamların engellenmesi için yeni düzenlemeler yapılacak. Bu karar özellikle kripto para madenciliği içerisinde kullanılan, kötü bir kurguya sahip olan reklamlar içinde geçerli olacak.

Google Chrome tarafından bu reklamların neden engellenmesine karar verildiği pek çok tartışmalara neden olmuştu. Detaylı bir inceleme yapıldığı zaman bu reklamların farkında olmadan cihazların pil ömürlerini kısalttıkları belirlendi. Aynı zamanda yoğun olarak ifade edilen hatların bu süreçte daha yoğun hale geldiği de öğrenildi. Masraflı bir süreç olarak görülmesi nedeni ile bir engelleme çalışması yapılacak. Bu engellemenin henüz nasıl yapılacağı ise bilinmiyor.

3 Farklı Kriter Bulunuyor

Google Chrome aldığı karar sonrasında 2020 yılının Ağustos sonrasında belirlenen kriterlere sahip olan tüm reklamları engellemeyi planlıyor. Peki hangi kriterlere sahip olan reklamlar engellenecek. İşte detaylar;

Reklamların 4 MB ağ verisi kullandığının tespit edilmesi halinde harekete geçilecek. Bununla birlikte her 30 saniyede 15 saniye işlemcisinin kullanıldığının belirlenmesi de bu süreç için yeterli olacak. Toplam 60 saniye işlemci kullanımının engellenme kriterleri arasında yer aldığı öğrenildi. Google Chrome içerisinde bir reklam engelleme süreci bulunuyor ancak bu durumda sadece kendi reklamları da dahil olmak üzere uyumsuzluğa neden olan reklamları engellemeyi tercih ediyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı