Teknoloji

Google Chrome ile Web Sayfası Kaydetme

Google Chrome, bir web sayfasını internetiniz olmadan inceleyebilmek için indirebilmenize izin verir. Bu sayede aktif bir internet bağlantısına ihtiyaç duymadan bir sayfayı içerisinde bulunan görseller ile birlikte kaydedebilirsiniz.

Google Chrome’da Bir Web Sayfası Nasıl İndirilir.

Google Chrome’u programını açın ve ardından kaydetmek istediğiniz web sayfasına gidin.
Menü düğmesine tıklayın ve ardından Diğer Araçlar> Sayfayı Farklı Kaydet seçeneğine tıklayın.  Bu işleme alternatif olarak, CTRL + S tuşu ile “Farklı Kaydet…” ekranı üzerinden web sayfasını kaydedebilirsiniz.

Açılan ekranda sayfayı kaydetmek istediğimiz klasörü seçiyoruz. Gelen seçenekler arasında “Web Sayfası, yalnızca HTML” veya “Web Sayfasının Tamamı “seçenekleri bulunmaktadır.

Eğer web sayfası içerisindeki tüm içeriğe (görseller dahil) daha sonra erişmek istiyorsak  “Web Sayfasının Tamamı “ seçeneğini seçmelisiniz. Fakat sadece metin içeriği bizim için önemliyse “Web Sayfası, yalnızca HTML” seçeneğini seçebilirsiniz.

Tamam butonu seçildiğinde Google Chrome Web sayfasını kaydedecektir. İndirme işlemi başlatıldığında alt bölümde ilgili ilerleme takip edilebilir.

İndirme işlemi tamamlandığında web sayfasını açmak için belirlemiş olduğunuz klasörü açın ve ardından indirilen dosyaya çift tıklayın.

Web sayfası ile tüm işiniz bittiğinde, bilgisayarınızdan bu dosyaları güvenle silebilirsiniz.

Bir Web Sayfasına hızlı erişebilmek için kısayol nasıl oluşturulur.

Bir sayfayı ihtiyacımız olduğu anda internetimiz olmasa bile görüntüleyebilmek için indirebilmek harika bir seçenektir. Fakat o sayfadaki bilgiler belirli zamanlarda güncellenebilir veya yenilenebilir. Bu nedenle web sayfasının güncel olarak görüntülemek gerekecektir. Google Chrome üzerinde daha sonra erişmek istediğiniz bir web sayfasının kısa yolunu da oluşturabilirsiniz.

Bir web sayfasına Kısayol oluşturmak masaüstü uygulamalarına kısayol oluşturmak ile aynı adımlar gerçekleştirilmektedir. Kısayol oluşturma ve bir sayfa kaydetme arasındaki temel fark, çevrimdışı olarak bir sayfayı görüntüleme için kaydedebilirsiniz. Fakat bu sayfada bulunan bilgiler güncel olmayacaktır. Sürekli sabit bilgiler karşınıza gelecektir.

Google Chrome’u çalıştırın ve Kısayol oluşturmak isteyeceğiniz siteye tarayıcınızdan giriş yapın.

Sonra sırası ile Menü> Diğer Araçlar> Kısayol Oluştur’a butonuna tıklayın.

İsterseniz kısayola özel bir isim verebilirsiniz. Siteyi Chrome tarayıcısı yerine ayrı bir pencerede açmak için “Pencere olarak aç” kutusunu da işaretleyebilirsiniz. Bu, sayfayı yeni bir pencerede açmaya zorlayacaktır.

“Oluştur” u tıklayın.

“Oluştur” u tıkladıktan sonra masaüstünüze yeni bir simge eklenir. Artık sevdiğiniz sitelere hızlıca erişebilmek için bu kısa yolları kullanabilirsiniz.

İnternettiniz olmadığında bir kısa yola tıklayarak web sayfalarına erişmeye çalışırsanız bu web sayfası yüklenemez ve bir hata mesajı karşınıza gelir. Eğer internetiniz olmasa dahi bu web sayfalarını görüntülemek istiyorsanız konumuzun ilk bölümünde anlattığımız adımlar ile ilgili web sayfalarını kaydetmelisiniz.

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı