Teknoloji

Google Chrome’da Ana Bilgisayar Sorununu Çözme Nasıl Düzeltilir?

Bazen, belirli sitelerin Google Chrome tarayıcınızda çok yavaş yüklenmeye başladığını görebilirsiniz. Tarayıcının durum çubuğunda görüntülenen “Ana Bilgisayarı Çözme” mesajını fark ederseniz, gecikmenin temel nedeni olabilir. Bu ana bilgisayar sorununu çözme de sitenin uygun bağlantılar olmadan şifreli bir şekilde yüklenmesine neden olur. Google Chrome’un yanı sıra, Firefox, Safari, Edge, Internet Explorer vb. Gibi tüm popüler tarayıcıları da etkiler ve siteler düzgün yüklenmez.

Neden Ana Bilgisayar Çözülür?

Bir web sitesini açmak için, tarayıcı adres çubuğuna girilen site URL’si sayısal bir IP adresine dönüştürülmelidir. Bu çözüm, popüler olarak DNS olarak bilinen Etki Alanı Adı Sistemi aracılığıyla gerçekleşir. Ana bilgisayar sorununu çözmenin teknik nedeni, İnternet Servis Sağlayıcınız (ISS) tarafından yapılandırılan DNS sunucularının, girdiğiniz URL için bir eşleme IP adresi bulması uzun zaman alıyor.

Bu muhtemelen ISS’nizdeki veya ISS’niz tarafından DNS ayarlarındaki değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Bazen yerel bilgisayarınızda veya Chrome tarayıcısında depolanan DNS önbelleği, sitenin doğru IP adresini bulmada gecikmeye neden olabilir.

google chrome açılmıyor

Genel DNS Olarak Değiştir

Ağ ayarlarınızdaki DNS sunucularını değiştirmek, bu sorunu çözmenin en kolay yoludur. Ağda bulunan genel DNS sunucularından herhangi birini kullanabilirsiniz. Tüm internet etkinlikleriniz etki alanlarını çözmek için DNS sunucuları üzerinden yönlendirileceğinden, yalnızca bilinen ve güvenilir sunucu adresini kullanın ve güvenlik nedeniyle bilinmeyen ücretsiz sunucu ayrıntılarını kullanmaktan kaçının.

Burada, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi Google’ın Tercih Edilen DNS sunucusu için genel DNS sunucularının IP adreslerini 8.8.8.8 ve Alternatif DNS sunucusunun TCP / IPv4 için 8.8.4.4 olarak kullandık.

DNS sunucularını değiştirdikten sonra, tüm tarayıcı pencerelerini kapatın ve tarayıcıyı yeniden açın. Şimdi durum çubuğunda herhangi bir “Ana bilgisayar çözümleniyor” mesajı göstermeden hızlı açılması gereken web sitenizi açmayı deneyin. Tüm siteler öncekinden daha hızlı yüklenmelidir ve siteleri Firefox, Safari, Edge ve Internet Explorer’da da düzgün bir şekilde açabilirsiniz.

Google Chrome’un DNS Önbelleğini Temizleme

Chrome, aynı etki alanı art arda açıldığında IP adreslerini önbellekten eşleyerek sitelerin hızlı yüklenmesini kolaylaştırmak için DNS önbelleğini kullanır. Sitenin IP adresi değişmişse, Chrome’un DNS önbelleğe alınması, sitelerin IP adreslerindeki farklılıklardan dolayı yüklenmesinde gecikmeye neden olabilir.

  • Chrome tarayıcınızda “chrome: // net-internals / # dns” komut URL’sine gidin.
  • “Ana bilgisayar çözümleyici önbelleği” bölümündeki “Ana bilgisayar önbelleğini temizle” düğmesini tıklayın veya açılır listeden “Önbelleği temizle” seçeneğini seçin.

Chrome tarayıcısının çok eski bir sürümünü kullanıyorsanız, aşağıdaki talimatları izleyerek “Dahili Asenkron DNS” bayrağını devre dışı bırakmayı da deneyebilirsiniz. (Bu seçenek en son Chrome sürümünde kullanılamaz).

  • “Chrome: // flags” URL’sine gidin.
  • Windows’ta Ctrl + F tuşlarına veya Mac’te Command + F tuşlarına basın ve “asenkron” arayın.
  • Aşağı açılır menüden “Devre Dışı Bırak” ı seçin.
  • Değişikliklerinizin etkili olması için “Şimdi Yeniden Başlat” düğmesine tıklayın.
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı