GündemTeknoloji

Google Duo’da Grup Çağrıları Artık Tarayıcıdan da Yapılabilecek

Koronavirüs salgınının halen daha ölümlere yol açtığı şu sıralar videolu görüşme uygulamaları inanılmaz sükse yapmış durumda. Şuan için Zoom açık ara ipi sırtlamış durumda. Ancak Zoom daha çok eğitim ve iş hayatında kullanılıyor. Ailelerin tercihi ise genellikle WhatsApp’tan ve Facetime’den yana. Görünen o ki Google da Duo adını verdiği uygulamayla bu pastadan pay kapmanın peşinde.

Rekabet inanılmaz derecede kızıştığı için teknoloji devleri kullanıcıları cezbedecek yeni özellikleri bir bir duyuruyorlar. Mesela WhatsApp artık görüşmeleri uçtan uca şifrelemeye ve katılımcı sayısını 4’ten 8’e yükseltmeye başladı. Facebook Messenger uygulamasına aynı şekilde benzer bir yeni güncelleme geldi. Google Duo ise artık grup görüşmelerini internet tarayıcıları üzerinden gerçekleştirme özelliğiyle yenileniyor.

Önceden mobil uygulamayı kullanmak zorunluydu

Bahsi geçen güncelleme gelmeden önce Duo kullanıcıları, grup görüşmelerini yalnızca iOS veya Android uygulamaları üzerinden gerçekleştirebiliyorlardı. Fakat Google’dan yapılan son açıklamada “Önümüzdeki haftalarda Duo ile grup görüşmelerini internet tarayıcısı üzerinden de yapabileceksiniz. İlk başta Google Chrome tarayıcısı bu özelliği destekliyor olacak, fakat gelecekte diğer tarayıcıları da desteklemeye başlayacağız. Yenilenen arayüz sayesinde daha fazla insanın sizi görebilmesini sağlayacaksınız” denildi.

Konferansa katılmak da kolaylaşıyor

Google’ın Duo uygulamasına getireceği yenilikler bununla da sınırlı değil. Açıklamanın devamında artık grup görüşmelerine tek bir linke tıklayarak katılımın mümkün olacağı müjdesi verildi. 

Basın açıklamasında bu özellikle ilgili “Bir araya gelmeyi daha da kolaylaştırmak için Google hesabı olan herhangi birini tek bir link göndererek grup görüşmelerinize davet edebilmeyi mümkün hale getirdik” denildi.

Microsoft da buna benzer bir özelliği Skype uygulaması için geliştirmişti. Normalde Skype internetten videolu arama fonksiyonuna sahip değildi. Ancak son dönemde bu yeniliğe kavuştu ve hatta Skype’ı kullanmak için Microsoft hesabına sahip olma zorunluluğu dahi kaldırıldı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı