Teknoloji

Google Firebase Veritabanları Bir Güncelleme Sonucunda İnternette Yayınlandı!

Google Firebase üzerinde gerçekleştirilen hatalı olarak kabul edilen bir güncelleme sonrasında istenmeyen bir durum yaşandı. Yanlış yapılandırma sonucunda veritabanı içerisinde bulunan tüm bilgilerin internet ortamına yayıldığı belirlendi. Veritaban içerisinde bulunan binlerce insanın kişisel bilgileri de bu süreç içerisinde internete yayılmış oldu. Bu durumda binlerce kişinin tehlikede olduğu belirtildi.

Google Firebase Üzerindeki Bilgiler Artık Güvende Değil

Google tarafından 2014 yılında hem mobil hem de web mobil geliştirme programı olarak satın alınan Firebase uygulama içerisinde hatalı bir yapılandırma yaptı. Bu yapılandırmanın ardından Android uygulamalar içerisinde bulunan verilerin internet ortamına sızdırıldığı belirlendi. Bu süreçte 4 bin 282’den fazla uygulamanın olduğunu düşündüğümüz zaman pek çok kişinin verilerinin güvende olmadığı ifade ediliyor.

Veritabanı içerisinde ise oldukça kişisel bilgilerde yer alıyor. Kullanıcıların şifreleri, mail adresleri, cep telefonları ve hatta sohbet ettiklerine dair mesajlarda veritabanı içerisinden internete yayılmış durumda. Bir güvenlik şirketi tarafından konu hakkında açıklama yapıldı. Bu açıklamanın ardından şifreler, sohbet bilgileri ve telefon numaralarının aynı anda binlerce kişi için güvensiz bir durum olduğu ve açığa çıktığı belirlendi.

Güvenlik araştırmacıları tarafından konu hakkında anında bir rapor hazırlandı ve bu hatanın kısa süre içerisinde Google’a bildirildiği belirlendi. Bu konuda yapılan çalışmalar devam ederken, kullanıcıları nasıl tehlikelerin beklediği ve nasıl mağduriyetlerin oluşacağı ise merak konusu oldu.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı