Teknoloji

Google Hasta Kayıtlarını Ele Geçirdi

Google’ın, sağlık trendlerini öngören algoritmalar geliştirmek amacıyla hastaların sağlık verilerini ele geçirmek için üniversiteler ve hastaneler ile işbirliği yaptığı ortaya çıktı.

Yabancı bir gazete tarafından ortaya çıkarılan belgeye göre, 1 trilyon dolar değerindeki şirket hiçbir ödeme yapmadan hastaların sağlık verilerini ele geçiriyor. Şirket şimdi büyük bir dava ile karşı karşıya kalmış durumda.

Google Neden Sağlık Verilerini Topluyor?

Google’ın sağlık sektöründeki yapay zeka kullanımı alanında attığı büyük adımın şirket için kâr getireceği tahmin ediliyor.  ABD’de son yıllarda Gıda ve İlaç Dairesi’nin yapay zekanın sağlık alanında kullanılması ile ilgili açılımlarının ardından Google, Apple ve Amazon hastalar ve sağlık çalışanları için çeşitli hizmetler sunmaya başladı bile.

Bir hastanın bu ay içerisinde Google’a karşı açtığı davanın bir parçası olarak, 2016 yılında Google ve Chicago Üniversitesi arasında yapılmış bir anlaşma ortaya çıkarıldı.  Davacı, Google’ın topladığı veriler ve bu verilerin saklanma şekli sayesinde çok kolay bir şekilde verilerin ait olduğu hastanın kimliğinin belirlenebileceğini savunuyor. Özel yaşamın gizliliğinin ihlal edildiğini bildiriyor.

Google Hasta Kayıtlarını Ele Geçirdi

Google Özel Yaşamın Gizliliği Davası

Uluslararası bir yayın kuruluşu tarafından paylaşılan belgeye göre, hastanın anonimliği özel yaşamın gizliliği hakkına uygun olarak korunuyor. Ancak açılan davaya göre, üniversiteler ve hastaneler aktardıkları veriler içerisinde hastanın sağlık hizmeti aldığı tarih ve saati de Google ile paylaştığı için, Google bu verileri kullanıcıların akıllı telefonlarından topladığı lokasyon verileri ile çok kolay bir şekilde eşleştirebilir. Sonuç olarak hastanın kimliği ortaya çıkarılabilir.

Google’ın Chicago Üniversitesi ile imzaladığı bu anlaşma bir ilk değil. San Francisco’daki California Üniversitesi’nin de 2016 yılında yaptığı benzer bir anlaşma ile 1.4 milyon hastanın kayıtlarını Google ile paylaştığı ortaya çıktı.

Google Gizlilik İhlali Hakkında Kendini Savundu

Bir Google temsilcisi konu ile ilgili açıklamada bulundu. Temsilci sağlık alanındaki bu girişimlerinin hayat kurtarma ve güvenliği ön planda tutma amacı taşıdığını belirtti.

Google, sağlıkla ilgili sahip oldukları verilerin gelecekte insanların hayatını kurtaracak gelişmeler yaratabileceğini ve bu sebeple konuya büyük bir özenle yaklaştığını iddia ediyor. Google temsilcileri gerekli bütün kural ve düzenlemelere uydukları konusunda kendilerinden eminler ancak bu durum açılan davanın Google’ın lehine mi yoksa aleyhine mi sonuçlanacağı konusundaki soru işaretlerini gidermiyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı