Editörün SeçimiTeknoloji

Google, Huawei İle Olan İlişkisini Kesti

ABD hükümetinin baskısı altında Google, Huawei ile olan ilişkisini kesti. Artık Android işletim sistemini Çinli akıllı telefon üreticisine sunmuyor. Sonuçların ne olduğunu açıklıyoruz.

ABD’nin Çin ile olan ticaret anlaşmazlığının milyonlarca akıllı telefon kullanıcısı için sonuçları var. Huawei veya bağlı markası olan Honor’dan bir cihaza sahip olan herkes gelecekte kısıtlamalarla sayılmalı: Google artık bu akıllı telefonları Android işletim sistemi ve diğer yazılımlarla birlikte sunmuyor.

Huawei veya Honor Akıllı Telefona Sahip Olan Kullanıcılar İçin Ne Anlama Geliyor?

Bunu göstermek zorunda kalacak. Zaten satın alınan cihazların ve uygulamaların bulunduğu tüm kullanıcıların Google’ın uygulama platformu Play Store’a erişmeye devam edeceği açık. Aynı şey, kötü niyetli uygulamaları ortadan kaldıran Play Protect hizmeti için de geçerlidir. Bu Google’a güvence verdi.

Açıkçası, bugünün tüketicilerinin güvenlik konusunda çok fazla endişelenmelerine gerek yok: Huawei, “mevcut tüm Huawei ve Honor akıllı telefonlar ve tabletler için güvenlik güncellemeleri ve hizmetler sunmaya devam edeceğine” söz verdi.

Peki Ya Google Apps’ın Geri Kalanı?

Bu konuda Google doğrudan yorum yapmadı. Şirket Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD düzenlemelerine uyduğunu ve sonuçları değerlendirdiğini söyledi.

Ancak, sektör gözlemcileri GMail, Maps veya Google Assistant gibi hizmetlerin ve uygulamaların önceden satın alınan akıllı telefonlardan hızlı bir şekilde yasaklanmayacağına inanıyor.

Bununla birlikte, gelecekteki akıllı telefonlar için ABD’deki kalıcı yaptırımlar, Huawei’nin önceden yüklenmiş Google uygulamalarıyla telefon satamayacağı ve Android sisteminin yeni sürümlerine önceden erişemeyeceği anlamına geliyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı