Teknoloji

Google İle Uzlaşma Sağlanamazsa Yasaklanacak Uygulamalar Belli Oldu

Google Türkiye, 12 Aralık tarihinden itibaren tanıtılacak olan Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda Google Play servislerinin desteklenmeyeceğini açıklamıştı. Google bu açıklamasının ardından Google servislerinin de ülkemizde yasaklanabileceği açıklandı.

Global anlamda şirketlerin birbirleriyle yaşadığı sorunlar bir yandan devam ederken geçtiğimiz günlerde ülkemizde milyonlarca kişiyi ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Google ile Rekabet Kurumu arasında yaşanan anlaşmazlık sonucunda Google artık 12 Aralık tarihinden sonra tanıtılacak olan Android akıllı telefonlarda Google Play Servislerinin yer almayacağını açıkladı. Peki bu ne demek ve Google’ın bu açıklamasıyla birlikte kullanılamayacak servisler neler ? 

Yandex tarafından açılan dava neticelendi ve Rekabet Kurumu günlük 1.5 Milyon TL’lik bir cezayı Google’a kesti. Kesilen cezanın ardından Google GSM firmalarına ve ülkemizde akıllı telefon satışı gerçekleştiren satıcılara ulaşarak, “anlaşmanın olmaması takdirde Google Play Store servilerinin ve Google uygulamalarının Türkiye’ye kapatılacağını” belirtti. Google’ın kapatılacağını belirttiği uygulamaların neler olduğu pek çok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. İşte o uygulamalar.

Öncelikle uygulamalar hakkında bilgi vermeden önce kapatılabilecek uygulamaları belirtmekte yarar var. 

  • Google Play Store
  • Gmail
  • Google Haritalar
  • Google Drive
  • Google Fotoğraflar 
  • Google Duo
  • Google Chrome
  • Google Search
  • YouTube

Yukarıda yer alan ve bazı uygulamalarının da yer almadığı Google uygulamaları eğer ki anlaşma sağlanmazsa ülkemizde yasaklanabilir kullanılamayabilir. Kullanıcılar yasaklamanın olması durumunda Gmail servisine ulaşamayacak, Google Haritalar servisinden konum bakamayacak, YouTube’a erişemeyecek, Google Drive servisinde verilerini yedekleyemeyecek ve Google Play Store üzerinden bir uygulama indiremeyecek ya da uygulamaları satın alamayacak. 

Google Play Servislerinin Desteği Durduruldu!

Diğer uygulamaların yasaklanıp yasaklanmayacağı şimdilik kesin olarak bilinmese de Google Play Store ve Google Play servislerinin ülkemizde 12 Aralık tarihinden itibaren satışa sunulacak olan Android işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılamayacağı açıklandı. Bu açıklama ile birlikte pek çok Google servisi artık kullanılamayacak. Google Play Servislerinin kullanılmayacak olmasıyla birlikte 12 Aralık tarihinden itibaren kullanıcılar uygulamalarını Google Play Store üzerinden indiremeyecek ve uygulamalara satın alamayacak. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı