Teknoloji

Google İp Adresim Nedir?

İster bilgisayarımızdan isterseniz de mobil cihazlardan internete bağladığınız her zaman bir ip adresine sahip olursunuz. İp adresleri cihaza özgü değildir. Aynı evin içinde bulunan modeme birden fazla kişinin bağlanması bir den fazla ip adresi oluşturmaz. Bir modem de bir ip adresi bulunmaktadır. Bu ip adresleri özel olarak sabit ip almazsanız sabit olarak kalmamaktadır. İp adresleri modemin kapanıp açılması bağlantının gidip  gelmesi gibi durumlarda otomatik olarak değişir. İp adresi  internet servis sağlayıcıları tarafından random olarak modeme tanımlanan bir sistemdir. Telefonunu mobil veride kullanan bir kişinin de ip adresi farklıdır ve her mobil verinin açılıp kapanması durumunda ip adresi değişmektedir. İp adresleri bizim konumumuzu yansıtmaktadır. Aynı zamanda loglar ile kayıt altında tutularak hangi ip adresini ne zaman kullandığımızı internet servis sağlayıcıları kayıt etmektedir.

İp Adresi Bulma

İp adresi bulmak için izlenecek bir çok yol vardır. Fakat en pratik ve en doğru yol ip adresinizi online olarak sorgulamak olacaktır. İp adresi sorgulamak google üzerinden yapılabilir. Aynı zamanda ip adresinden konum sorgulaması da yapılmaktadır. Konum her zaman birebir aynı konumu göstermese de geçerli bir yöntemdir. İp adresi öğrenmek için kullanabileceğiniz siteler;

  1. İp Bul
  2. İp Sorgu
  3. İp Adresim

Yukarıda yer alan sitelerden herhangi birine giderek ip adresinizi öğrenebilirsiniz. Öğrendiğini ip adresi eğer sabit ip kullanıcısı değilseniz bir süre sonra değişecektir. Bu sebepten ip adresinizi kaydetmenize veya her zaman aynıymış gibi davranmanıza gerek yoktur.

İp Adresi Neden Sabitlenir

Bir ip adresinin sabitlenmesi için internet servis sağlayacınıza bir miktar para ödemeniz gerekir. İp sabitleyen kurum ve kuruluşların bir çok amacı olabilir. Fakat bu amaçlar arasında en yaygın kullanım sebebi kamera kayıtlarını uzaktan izlemek olacaktır. Şirket veya dükkanınızda bulunan kamera kayıtlarını uzaktan izleyebilmek için ip adresinizin sabit olması gerekir. Aslında bu bir zorunluluk değildir, sadece sabit ip ile kullanıcı giriş bilgileriniz değişmeyeceğinden dolayı sabit ip kullanımı tercih edilmektedir. Aynı zamanda siber suç işlenme ihtimalinin yüksek olduğu yerlerde, internet kafe gibi bu alanlarda sabit ip adresi kullanılması gerekir.

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı