Teknoloji

Google Konum Bilgileriyle Sokağa Çıkma Yasağı Verilerini Açıkladı

Google ve Apple arasında yapılan çalışmalar sonrasında konum bilgilerinin yetkililer ile paylaşılması için bir düzenleme yapılmıştı. Bu düzenlemenin ardından bu hafta sokağa çıkma yasağı için verilen açıklandı. Türkiye’de sokağa çıkma yasağına uyma oranları da anlaşılmış oldu.

Sokağa Çıkma Yasağına Uyan Kişi Sayısı Arttı

Android işletim sistemine sahip olan cihazların konum bilgilerini takip eden bir şirket tarafından sokağa çıkma süreleri içerisindeki verilerin tamamı paylaşıldı. Son verilerin paylaşılmasının ardından bu süreçte mağazalara ve alışveriş merkezlerine gitme oranlarında ciddi bir azalmanın meydana geldiği belirlendi. Eğlence merkezlerine gidilme oranı yüzde 91 seviyesinde düşerken, parklara gidenlerin sayısı da yüzde 75 seviyesinde düştü.  İşe giden kişi sayısında da yüzde 63 oranında bir düşüşün yaşandığı tespit edildi.

31 ilde sokağa çıkma yasağı boyunca marketlere uğrama oranlarının arttığının da altı çizildi. Toplu taşıma araçları için duraklarda bekleyenlerin sayısı yüzde 88 oranında düştü. Google tarafından açıklanan verilerin ardından yasaklara pek çok ilde büyük oranda uyulduğunun altı da çizilmiş oldu.

Aynı veriler Avrupa ülkeleri için de incelendi. İspanya, Fransa ve İtalya gibi ülkelerde salgın hızla yayılırken sokağa çıkma yasakları ile salgının kontrol altına alınması planlanıyor. Verilere göre insanlar arasındaki sosyal mesafe anlayışının giderek daha yaygın hale geldiği belirlendi. Ülkemizde olduğu gibi Avrupa ülkelerinde de sokağa çıkma oranlarının yüzde 80 oranında azaldığı belirtildi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı