Teknoloji

Google, Koronavirüsle İlgili Yanlış Bilgi Yayan Uygulamayı Play Store’dan Kaldırdı

ABD’li teknoloji devi Google, Infowars isimli Android uygulamasını Koronavirüs salgınıyla ilgili yanlış bilgi yaydığı gerekçesiyle Play Store’dan kaldırdığını açıkladı. Wired sitesinde yer alan haber sonradan Google tarafından teyit edildi. Nitekim şuan Play Store’da Infowars uygulamasını arayan kullanıcılar hiçbir sonuç bulamadılar.

Uygulamanın kaldırılma sebebi ise tamamen dezenformasyon ve komplo teorisi yayıyor olması. Alex Jones isimli Amerikan komplo teorisyeni ve radyo programcısının sahipliğindeki uygulama sosyal mesafe kuralına uyma, evden dışarı çıkmama ve karantina çalışmalarının hiçbir işe yaramadığını söylemekle suçlandı. Koronavirüs salgınını yavaşlatma çabalarına engel olduğu gerekçesiyle kaldırılan uygulama mağazadan silinmeden önce yaklaşık 100 bin kez indirilmişti.

‘Yanlış bilgiyle mücadele bir numaralı önceliğimiz’

“Şu sıra Play Store aracılığıyla yayılabilecek yanlış bilgilendirmelerle mücadele etmek hiçbir zaman olmadığı kadar önceliğimiz haline geldi” diyen Google sözcüsü, “Play Store’un politikalarını yanlış veya zararlı bilgi yayarak ihlal eden bir uygulamayı fark ettiğimiz zaman mağazadan hemen silinmelerini sağlıyoruz” açıklamasında bulundu.

Bu arada geçtiğimiz hafta uygulamanın sahibi Alex Jones, New York Bölge Savcısı Letitia James tarafından Infowars’ın Koronavirüs hastalığına karşı tedavi yöntemini bulduğu yönündeki reklamlarına son vermesi konusunda uyarılmıştı. James yaptığı basın açıklamasında “Alex Jones halk sağlığını tehlikeye atacak şekilde, kesinlikle yanlış bilgiler yayıyor” demişti.

Diğer şirketler de alarm halinde

Öte yandan diğer teknoloji şirketleri de Koronavirüs salgınıyla ilgili yanlış bilgilendirmeleri engellemek için alarma geçmiş durumda. Mesela Google, COVID-19 arama sonuçları sayfasında bir “SOS Alarmı” butonu konumlandırmış. Arama sıralamasının en üstünde sadece hükümet ve DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından yayınlanan bilgilendirmeler yer alıyor, böylelikle kullanıcıları yanlış yönlendirecek paylaşımların önüne geçiliyor.

Aralarında Facebook, Google, LinkedIn, Microsoft, Reddit, Twitter ve YouTube’un bulunduğu bir dizi teknoloji şirketi de 16 Mart’ta yayınladıkları basın açıklamasıyla virüse karşı yayılan yanlış bilgilerle ortaklaşa mücadele edeceklerini duyurmuşlardı.

Öte yandan Google’ın en büyük rakiplerinden Apple’ın Infowars uygulamasını 2018’in Eylül ayında App Store’dan kaldırdığını da belirtmekte fayda var. Bu kararın gerekçesi ise Google’ınkiyle aynıydı: Yanlış bilgiler yaymak ve insanları rahatsız edici içerikler paylaşmak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı