Teknoloji

Google Maps Deprem Tahmini Yapacak!

Google Maps tarafından geleceği duyurulan yepyeni bir özellik, tüm dünyada heyecan yarattı. Şu an üzerinde çalışılan güncelleme önümüzdeki yıllarda çok konuşulacak gibi görünüyor. Google Maps ya da yaygın kullanılan ismiyle Google Haritalar deprem tahmini özelliği geliştiriyor.

Google Maps yıllardır en çok kullanılan Google servislerinden biri. Hem iOS hem de Android işletim sistemlerinde yenilenen arayüzü ve geliştirilmiş detaylarıyla 15 yıldır hayatımızda olan Google Maps, çok konuşulacak yeni bir özellik üzerine çalıştıklarını duyurdu. İlerleyen yıllarda Google Maps’in doğal afetler üzerinde bir erken uyarı sistemi gibi çalışacağı bir tahmin sistemi geliştiriliyor. 

Google Haritalar Doğal Afetleri Tahmin Edecek

Google’ın ana şirketi Alphabet CEO’su Sundar Pichai, bu sistemin yalnızca deprem üzerine yoğunlaşmayacağı, aynı zamanda sel ve hortum gibi büyük doğal afetlere karşı da çeşitli tahmin modelleri oluşturulacağını açıkladı. Yapay zeka kullanılarak gerçekleştirilecek olan isabetli tahminler sonucunda yaşanan felaketlerin etkisinin azalması ve alınan önlemlerin artırılması hedefleniyor.

Yapay Zeka ile Deprem Tahmini

Şu an için geliştirilecek olan yapay zeka üzerinde çalışmalara başlanmış olsa da Google Maps bu güncellemeyi en erken 3 ila 5 yıl sonra alabilecek gibi görünüyor. Pichai yapay zeka temelli bu sistemin geleceğinin çok açık olduğunu düşünüyor. Yapay zeka teknolojisinin Google Maps’i detaylandırmada da oldukça yardımcı olduğunu belirten ünlü CEO’nun açıklamaları gelecekte bizi daha ne tür yeniliklerin beklediği konusunda oldukça heyecanlandırıcı nitelikte. 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı