Teknoloji

Google, Pixel ve Chromebook’larda Kullanmak Üzere Kendi İşlemcisini Geliştiriyor

ABD’li teknoloji devi Google da Apple’ın yolundan giderek markasını taşıyan cihazlarında kendi işlemcisini kullanma kararı almışa benziyor. Aslına bakılırsa Apple bunu uzun yıllardır yapıyor. A12 serisi işlemciler halihazırda iPhone ve iPad’lerde kullanılıyor. Google da eğer Apple gibi kendi işlemcisini üretmeyi başarırsa, diğer işlemci tedarikçilerinden bağımsızlığını ilan edebilir. 

Fakat bunu başarmak sanıldığı kadar kolay değil. Dahası bu yol müşterilerin kötü deneyim yaşamalarına yol açabilecek engellerle dolu. Neticede Qualcomm ve MediaTek gibi firmalar yıllardan beri bu işi yapıyorlar ve gerçekten başarılı işlemci modelleri üretiyorlar. Google’ın kendi tasarladığı işlemciyle sattığı telefonlarda sıkıntılar yaşanması itibarını zedeleyebilir.

İşlemcisini tanıtmasına çok az kaldı!

Şimdilerde ise Axios tarafından yayınlanan bir raporda Google’ın kendi işlemci birimini üretme noktasında çok ciddi mesafe kat ettiği bilgisi yer aldı. Bu sayede Apple ile daha sıkı rekabet etmeyi amaçlayan şirketin bunda ne denli başarılı olacağı ise muallakta. Neden mi? Çünkü iPhone’lara kıyasla Google Pixel telefon modellerinin pazar payı devede kulak gibi.

Google’ın bağlı bulunduğu ana şirket Alphabet tarafından açıklanan son finansal verilerde Pixel 4’ün satış rakamlarına yer verilmemişti. Bunun yerine şirket yöneticileri Pixel 3a, Nest Mini ve Nest Hub gibi modellerin “iyi sattığını” söylemekle yetinmişlerdi. Hak vereceğiniz üzere bu, Pixel 4’ün beklendiği kadar çok satmadığı anlamına geliyor. iPhone modelleri kadar satılsaydı muhtemelen net rakamlar paylaşılırdı çünkü.

Pixel 6’da kullanılabilir

Halen daha geliştirme aşamasında olan işlemcinin ilk kez Google Pixel 6 modelinde kullanılması bekleniyor. Bir diğer ihtimal olarak Pixel 5a’da karşımıza çıkması da mümkün tabii. 

Öte yandan Google Chromebook modellerinin de aynı işlemciden güç alması gündemde. Tabii bunu işlemcinin genel performansı ve ağır stresi ne denli göğüsleyebileceği gibi etkenler belirleyecek. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı