Editörün SeçimiTeknoloji

Google Pixel Watch Önümüzdeki Hafta Piyasaya çıkıyor!

Google’ın, yıllardır giyilebilir teknoloji alanında Google Piksel Watch adlı bir smartwatch (Akıllı Saat) üzerinde çalıştığı söyleniyordu. Kaynaklar, cihazın geçen yıl Google’ın  donanım etkinliğinde nihayet piyasaya sürüleceğini öne sürdükten sonra, bu gerçekleşmemiş ve Google Piksel Watch’ı bekleyenlerde hayal kırıklığı yaratmıştı. Şimdi yeni söylentiler, Google Piksel Watch’ın 15 Ekim Salı günü New York’ta yapılması planlanan şirketin donanım etkinliğinde Google Pixel 4 5G telefonu ile birlikte piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Söylentilerin kaynağı, Nikkei Asian Review’in açıklamalarıydı. Nikkei donanım sürümlerini iyi tahmin eden bir kaynaktır ve geçmişte yaptığı tahminler doğru çıkmıştı. Kaynak, ayrıca Google’ın yeni bir notebook ile birlikte Pixel 4’ün 5G’nin bir versiyonunu piyasaya süreceğini açıklamıştı.

Herkes 15 Ekim’i Bekliyor…

Google Piksel Saat’in neye benzeyeceğini henüz bilmiyoruz.Söylentiler, cihazın Google’ın Wear OS işletim sistemini çalıştıran bir akıllı saat veya hibrit bir saat olabileceğini gösteriyor. Wear OS İşletim Sistemi, Google’ın giyilebilir teknoloji alanında akıllı saatlerde kullandığı en son sürümdür.
Hollandalı blog LetsGoDigital tarafından Google’ın çalıştığı patent şirketinden Google Piksel Watch hakkında sızan bilgilere göre, alınan patentlerde, Google Piksel Watch’ı birkaç farklı açıdan kaba ayrıntılı bir şekilde gösteriyor. Bu patentlere göre, Akıllı Saatin en önemli özelliği (bu yeni bir özellik değil tabii ki) saatin kamerası.
Patentlerde gösterilen saat yüzünün ortasında, küçük bir mercek var. Sensör, diyafram veya megapiksel gibi ayrıntıları bilinmiyor, ancak Google’ın en azından Pixel Watch’a fotoğraf çekebilme özellliği vermeye çalıştığını gösteriyor.


Kameralı akıllı saatler yeni bir fenomen değil; Nubia Alfa’nın geliştirdiği smartwatch saatte 5MP kamera vardı. Nubia Alpha’nın akıllı saatinin kamerası resim kalitesi açısından iyiydi ve resimleri bir akıllı telefon uygulamasına kolayca aktarabiliyorduk, ancak her türden  basit bir görüntü elde etmek için giyilebilir teknoloji cihazını doğru açıda tutmak zordu.
Bu yüzden akıllı saatlerdeki kameralara gerçekten ihtiyaç olduğuna ikna olmadık, ancak Google bir yazılım lideri, bu yüzden bileğe monte edilmiş bir akıllı saatin kamerasının çalışmasını sağlayacak bir yol bulmuş olabilir.


Google Piksel Watch’ın, Apple Watch’la rekabet edebilecek iyi bir fitness izleme teknolojisine de sahip olacağını umuyorum. Akıllı saat üreten şirketler son birkaç yıldır akıllı saatlerindeki sağlık ve zindelik uygulamaları üzerine yoğunlaşmaktalar. Çünkü her şeyin başı sağlık ve bu saatlerin insanların yaşamlarını kolaylaştırmaları gerekiyor. Piksel Watch’ın fiyatı konusunda, kimsenin bir fikri olmadığı gibi bizim de bir fiyat aralığı fikrimiz yok, ancak  saatin çok kaliteli olacağını ve 1 GB RAM’e sahip olacağını düşünüyoruz.
Görelim bakalım nasıl bir ürün çıkacak piyasaya, herkes gibi biz de merakla bekliyoruz. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı