Teknoloji

Google Play Store 813 Trojanlı Uygulamayı Kaldırdığını Açıkladı!

Dev teknoloji şirketi uygulamaları içerisinde bulunan ve oldukça fazla kullanan Google Play Store içerisinde adeta bir temizlik yaptığını açıkladı. Android sisteminin resmi olarak uygulama mağazası olarak kabul gören sistemin içerisinde milyonlarca uygulama bulunduğu biliniyor. Bu uygulamalardan hangisinin faydalı hangilerinin zararlı olduğu ise bilinmiyor.

Bazı kötü niyetli kişiler tarafından özel olarak geliştirilen bir uygulama olduğu için farklı amaçlarla uygulama marketi içerisinde yer alabiliyor. Siber güvenlik uzmanları ise bu süreç içerisinde zararlı olan yazılımları tespit edebilmek için harekete geçtiler. Ardından uygulama marketi içerisinden kaldırılması için çalışmalar yapılıyor. Şimdiye kadar yapılan raporlamaların ardından 813 adet uygulamanın kaldırıldığı belirlendi.

Yazılım uzmanları uzun süredir Google Play Store üzerinde bulunan uygulamalar üzerinde çalışmak amaçlı yeni bir algoritma geliştirdiler. Bu algoritmanın ismi ise CreepRank olarak belirlendi. Mobil uygulamaların içerisinde bulunan ve zararlı olarak ifade edilen trojen yapıların tespit edilmesi üzerine bir çalışma yapılıyor. Böylece algoritma tarafından kolaylıkla tespit edilebiliyor.

Milyonlarca Uygulama Üzerinde Veri Hazırlandı

Siber güvenlik uzmanları tarafından geliştirilen algoritmanın pek çok testten geçirildiği öğrenildi. Bu süreç içerisinde 50 milyondan fazla veri üzerinde inceleme yapıldığı öğrenildi. Bu yapılan üzerinde bazı uygulamalar içerisinde trojenler tespit edildi ve ardından bir liste hazırlandı. Bundan sonraki dönemde de uygulama marketi üzerinden değerlendirmelerin sık sık yapılacağı ve zararlı yazılımların engelleneceği ifade edildi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı