MobilOyunTeknoloji

Google Stadia, Destekleyeceği Oyunlar Bu Yaz Açıklanıyor!

Mart ayında düzenlenen Game Developers Congress’de Google’ın bulut tabanlı oyun oynama servisi Google Stadia tanıtıldı. Oyun dünyasına yeni bir soluk getirmesi hedeflenen projenin, Chrome tarayıcısının çalıştığı bilgisayarlarda, Chrome Cast destekli televizyonlarda ve tüm Android telefonlarda çalışacağı açıklandı. Google Stadia’nın destekleyeceği oyunları ve fiyatlarını ise bu yaz öğreneceğiz.

Oyun geliştiricilerine projelerini Google sunucularında tasarlama ve çalıştırma olanağı sunan Stadia, geliştiricilerin uzun verileri çok daha kolay ve kısa bir sürede gerçekleştirmesine de imkan sağlıyor. Hindistan’da 2021 yılında tanıtılması beklenen projenin bu yıl içerisinde Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Kanada ve Avrupa gibi bölgelerde hayata geçirilmesi bekleniyor.

Google Stadia İçin Gereken Hızlar

Popüler internet hız testi ölçümleyicisi Ookla tarafından yayınlanan bilgilere göre Türkiye’de yer alan internet altyapısı Google Stadia için yeterli görünmüyor. Google, Stadia platformunu kullanmak isteyen kişilerden en az 25 Mbps hıza sahip olmalarını istiyor. Ayrıca daha iyi bir deneyim içinse 30 Mbps tavsiye ediliyor. Tahmin edebileceğiniz üzere her iki hız da Türkiye için oldukça yüksek ve herkesin sahip olamadığı hızlar. Bu nedenle Türkiye’den sabit geniş bant ile Stadia’ya erişmek pek mümkün olmayacak gibi görünüyor.

Ancak mobil internet noktasında işler biraz farklı ilerliyor. 25 Mbps ve 30 Mbps limitleri hâlihazırda 4,5G bağlantısı ile yakalanması pek zor olmayan hızlar. Bu nedenle Türkiye’de Stadia kullanmak isteyen oyuncuların mobil ağ üzerinden bağlanması gerekebilir. Bu noktada ise karşımıza güncel mobil internet fiyatları çıkıyor. Günümüz Türkiye’sinde mobil internetin oldukça pahalı olduğunu göz önünde bulundurursak 5G teknolojisini beklemenin daha mantıklı olacağını söyleyebiliriz.

Üstün grafiklere sahip oyunları ekran kartına ihtiyaç duymadan yalnızca internet tarayıcısı ile oynamanızı sağlayan Stadia, oyuncu bilgisayarlarına duyulan ihtiyacı da ortadan kaldırıyor. En eski bilgisayarınızda bile Grand Theft Auto 5 kalitesinde oyunlar oynayabileceğiniz Stadia, cazip fiyatla gelmesi halinde Türkiye’de büyük ilgi görebilir. Ancak henüz netleşmeyen birçok bilgi olduğu için henüz net bir şey söylemek için oldukça erken. Önümüzdeki dönemde açıklanacak oyunlar ve fiyatları bütün dengeleri değiştirebilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı