Editörün SeçimiOyunTeknoloji

Google, “Stadia’da Anahtarımız Önsezi” Diyor…

Google’ın mühendislik çalışmalarından sorumlu üst düzey yönetiminden gelen açıklamalara göre Xbox One ve PS4 ya da oyun bilgisayarları gibi oyun konsollarına görece Stadia’da oynanan oyunların daha hızlı çalışabildiği ve komutlara tepki verme konusunda daha hassas olabildiği belirtilmiştir. Bağlantı hızının oldukça önemli olduğu günümüz dünyasında Stadia geliştiricileri, ayrıca bu konudan ötürü oluşabilecek gecikmelere çözüm üretmesi amacıyla hususi bu iş için teknisyenler istihdam etmeyi planladıklarını da belirttiler.

Stadia vs Xbox One ve PS4

Stadia’ın yetkililerinden olan Madj Bakar, gecikmelere dair yaşanan sorunları çözerken kullandıkları bazı teknolojileri açıkladığı röportajında (Edge magazinin Alex Wiltshire ile) bir iki yıl içinde Stadia’nın Xbox ve diğerlerinden daha iyi olacağını belirtirken asıl vurgulamak istedikleri noktanın hizmet kalitesi olduğunu da belirtelim.

Hizmet kalitesinden bahsederken yaptıkları çalışmaları ve geliştirmeye devam ettikleri teknikleri biraz daha detaylandırırsak kullandıkları teknolojiler arasında Google’ın bir manada büyük veri akış engelini tanımlamak için kullandığı “Negative Latency,” varlığını görebiliriz. Bununla amaçları, sunucu tarafından belli süre içerisinde kullanıcıya aktarılan veri miktarındaki düşüşü dengelemeye çalışmaktır. Hatta olayı bir tık daha öteye taşıyıp oyunu oynayan kişinin bir sonraki hamlesini tahmin edecek algoritmalar kullanarak aktarılacak veriye hazırlıklı olmayı tercih ediyorlar.

Doom Eternal gibi hızlı veri aktarımının, oyundan alınacak keyif bakımından mühim bir mesele olduğu oyunların sevdalıları için bu tarz gelişmeler oldukça sevindiriciyken öte yandan bilgisayar oyunu meraklısı olun veya olmayın üzerinde çalışılan özelliklerin ilerleyebileceği noktalar düşünüldüğünde gelen haberler oldukça kulağa hoş geliyor. Zira bir alan hedeflenerek geliştirilen fonksiyonlar daha sonra bambaşka alanlarda da kullanılarak hayatımızı kolaylaştırma, bizi yormadan işlerimizi halletme noktasında efsane faydalanabiliyoruz.

Hemen minik bir hatırlatmayla GPS’in (küresel konumlama sistemi) başlangıçta askeri amaçlar için geliştirildiğini şimdi ise bizlere hiç bilmediğimiz bir yere gitme, gezme, arkadaşlarımız ile buluşma ve hatta hayatımızda ne yapıp ettiği en merak edilen malum kişilerin oturdukları koltuğa kadar takip edebilme imkanını sunma noktasına geldiğini belirtelim. Bu açıdan sunulan bu hizmetin de hayatımıza gelecekte ne gibi yenilikler veya kolaylıklar getireceğini zamanla yaşayarak deneyimleyebiliriz.Tabii ki Stadia’nın demosu Google’ın veri merkezinden oldukça uzakta ve internet bağlantısının düşük hızlı olduğu kırsal bir bölgede değil de Amerika’nın büyük şehirlerinden biri olan Los Angeles’ta oluşturulduğunu düşünürsek servisin Kasım ayında hayata geçmesiyle söz konusu hizmet kapsamında mevcutta nelerle karşılaşacağımızı hep birlikte göreceğiz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı