Teknoloji

Google ve Apple’dan Koronavirüse Karşı Ortak Çalışma Kararı!

İki ABD’li dev teknoloji şirketi Apple ve Google ortak bir adım atarak koronavirüs salgınına karşı birlikte çalışma kararı aldılar. Virüs bulaşan kişilerin takibinin kolay yapılması ve bu noktada salgını kontrol altına almada etkili olması açısından bir uygulama geliştirmek istedikleri belirlendi.

İki teknoloji şirketinin planladıkları uygulama ile virüs bulaşan bir kişiyle yakın temasa geçip geçmediğinizi anlamanız amaçlanıyor. Böylece virüsün bir teknolojik uygulama sayesinde kontrol altına alınması ve bulaşma riskinin ortadan kaldırılması planlanıyor.

Uygulamanın Ne Zaman Piyasaya Sürüleceği Bilinmiyor

ortak uygulama

Uygulamanın tamamlanması ve test edilmesinin ardından akıllı telefonlarda bulunan temas takip uygulamalarının işleyişine de destek olabilecekleri belirtiliyor. Söz konusu uygulamanın nasıl çalışacağı merak konusu olurken Bluetooth teknolojisinin kullanılacağı belirtildi. Gerçekleştirilecek olan uygulamanın mantığı; koronavirüs kapacak kadar insanların kimlerle temas ettiğini ve kimlerle zaman geçirdiğini anlamak üzerine kurulu olacak.

Koronavirüse yakalanan kişiler de uygulama ile kayıt altına alınacak. Eğer diğer kişi bir koronavirüs hastası ile iletişime geçtiği zaman uygulama bu durumu tespit edecek ve kişiye bir uyarı mesajı gönderecek. Konu hakkında detaylı bir bilgilendirme yapılacak. İki şirketin ortak amacı ise takip programlarına ihtiyaç duymadan önce çevrede bulunan koronavirüs hastalarının tespit edilmesi ve yeni bir teknolojinin geliştirilerek insanlara zorlu süreçte yardım edilmesi olarak açıklandı.

Uygulama üzerinde çalışmalar başladı. Uygulamanın ne zaman hayata geçeceği ise henüz bilinmiyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı