Teknoloji

Google’dan Görme Engellilere Destek

Her yıl Ekim ayının 2. haftasında dikkatleri görme engellilerin yaşadıkları zorluklara çekerek geliştirilen, üretilen veya inşa edilen her türlü hizmet ve üründe onların da ihtiyaçlarının gözetilmesi sağlamak amacıyla ‘’Dünya Görme Engelliler Günü’’ kutlanmaktadır.

Google bu konudaki duyarlılığını, bu yılki görme engelliler haftasında Google Maps uygulamasına görme engelli insanların hayatlarına dokunacak yeni bir özellik eklediklerini duyurarak göstermiş oluyorlar.

Kısmen veya tamamen görme yönünden engelli olan insanların hayatını kolaylaştıracak yeni Google Maps özelliğinin ayrıntılarına geçmeden önce şunu belirtelim ki uygulamadaki bu yenilik şimdilik sadece İngiltere’de ve Japonya’da kullanıma sunulmuştur fakat yakın gelecek hedeflerinin ise tabii ki uygulamanın daha fazla dili destekleyecek seviyeye getirilip çok daha fazla insana ulaşmak olduğunu söyleyelim.

Google Maps’te geliştirilen yeni özellik

Bu yeni özelliğini geliştirirken Tokyo’da yaşayan görme engelli bir bayan olan Wakana Sugiyama’dan fikir alarak iş birliği yapan Google Maps, kullanıcılarının ihtiyaçlarını dikkatlice irdelemişe benziyor.

Yapılan takım çalışması sonucunda çok daha detaylı olacak şekilde sesli rehberliği ile kullanıcısına daha kolay ve güvenli bir şekilde gezinti sağlamaya yarayan bu özellik, kişinin gitmek istediği yer açısından doğru rotada olduğunu bilmesini sağlayarak kullanıcısını rahatlatıyor, dönmesi gerektiği noktaya yaklaşınca uyarıyor ve ayrıca büyük ve tehlikeli olabilen yolların kesiştiği noktalarda, kavşaklarda ve çizilen rotadan sapıldığında alarm vererek kullanıcının güvenli ve doğru bir şekilde hedefine ulaşmasına rehberlik ediyor.

Yeni özelliği destekleyen işletim sistemleri

Yeni özellik geçtiğimiz hafta Android ve iOS ile kullanıma sunulmaya başlanmıştır işin içinde bizzat olan kişi olarak deneme sürümünü kullanan Sugiyama içinde bulunduğu proje hakkında şunları söylemiştir.

Ben, kapısının önünden iş yerindeki masasına gidebilen biriyim. Bu benim için düzenli olarak yaptığım ve iyi bildiğim bir yolculuk fakat aynı olay yeni ve tanıdık olmayan bir yere gitmeye geldiğinde sizi yönlendirecek biri olmadan korkutucu bir deneyime dönüşebiliyor. Yapılan çalışma ile Google Maps uygulamasında görme engelli insanlar için geliştirilen bu özellik, hem sıfırdan geliştirilen ilk özellik olması hem de görme engelli biri tarafından geliştirilmiş olması açısından önemlidir.   

Peki yeni özelliği nasıl aktifleştireceğiz?

Google Maps’in uygulamasındaki ayarlardan navigasyonu seçtikten sonra yürüme seçeneklerini bulduğunuzda detaylı sesli desteği aktifleştirerek kolayca kullanmaya başlayabilirsiniz.

Tüm bunların yanında görme bozukluğu olan Chrome kullanıcılarını da düşünen Google, onlar için de bir özellik sunmayı ihmal etmemiştir. Bu yenilikle amaçlanan ise görme bozukluğu olan kişilere karşılarındaki ekranda ne olduğunu tarifleyen bir hizmet sunmaktır.  Vermiş oldukları bu destekle görme bozukluğu yaşayan kişilerin internette daha fazla surf yapma imkanına sahip olacaklarını düşünüyorlar. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı