Teknoloji

Google’dan “Kuantum Bilgisayarı” Yaptık Açıklaması Geldi

Teknoloji dünyasında yeni haber dolaşıyor. Teknoloji devi olarak bilinen Google’dan yetkili bir kimse kuantum üstünlüğüne sahip kuantum bilgisayarı yaptıklarını açıkladı. Bu bilgisayar sayesinde günümüz en hızlı bilgisayarlarının bile 10 bin yılda yapacağı işlemler 200 saniye gibi kısa bir sürede yapılacaktır. Yapılan bu testler kuantum çipi kullanılarak Google laboratuvarında gerçekleştirilmiştir.

Google tarafındangeliştirilen kuantum bilgisayarı uzun yıllar yapılan çalışmaların bir sonucudur. Bu çalışmanın sonuçları bilim dergisi olan Nature’de yayınlandı. Google Cloud’un bir görev için elli trilyon saate ihtiyacı olurken geliştirilen bu süper kuantum bilgisayar sayesinde bu süre 30 saniyeye inmektedir. Böyle bir haberin doğru olması sonucunda Google, kuantum işlemciler ilgili konularda Intel, IBM ve Microsoft gibi teknoloji devlerini arkada bırakacaktır.

Bu bilgi Google ‘un önümüzdeki dönemlerde teknoloji alanında bu teknoloji devlerinin çok ilerisinde olacağı anlamını taşımaktadır. İleri ki dönemlerde geliştirilen bu süper bilgisayar deneme laboratuvarlarından çıkarak günlük yaşamda insanlığın hizmetine sunulabilir. Süper bilgisayar sayesinde, yeni materyaller meydana getirmek, ilaçların tasarımlarını moleküler aşamalarda yapmak, paketlerin teslimatlarında hız kazanmak ve finansal yatırımların hızı arttırılabilecektir. Yalnız günümüzde ki bazı kuantum hesaplama uzmanlarına göre bu buluş klasik bilgisayarların sonunu getirmeyecek. Çünkü kuantum bilgisayarının çalıştığı ortam titiz ve son derece kontrollü olan yerler olmak zorundadır. Bundan dolayıdır ki günümüz bilgisayarlarının yerini doldurmak şuan mümkün değildir. Ancakkuantum bilgisayarlar klasik bilgisayarlar için hızlandırıcı görevini başarıyla üstlenebilirler.

Kuantum bilgisayarı yapısı açısından da klasik bilgisayarlardan ayrılmaktadır. Bubilgisayarlar atom gibi çok ufak nesneleri yöneten zihin fiziği bükme kurallarına dayanmaktadır. Klasik bilgisayarların bütün verileri bitler olarak ayrı ayrı depolanır ve işlenir. Kuantum bilgisayarlarda ise qubit denilen farklı bir temel söz konusudur. Bu bilgisayarın performansı da oldukça yüksektir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı