MobilTeknoloji

Google’dan Tepki Çeken Gboard Klavye Güncellemesi!

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarında Google tarafından geliştirilen ve telefon kutudan çıktığında yüklü bulunan Gboard isimli klavye uygulamasını kullananların canını sıkan yeni bir güncelleme yayına alındı. Bundan böyle Gboard’ın boşluk butonu üzerinde Google logosu yer almaya başladı. 

Zaten Google tarafından geliştirildiği bilinen ve isminde de Google’ı temsilen “G” harfi bulunan bir uygulamanın böylesi bir değişiklik yapması, geliştiricilerin belki de hesaba hiç katmadığı tepkilerin doğmasına sebep oldu. Öyle ki Reddit’in Android topluluğu r/Android’de Google’a şikayetler çığ gibi büyüdü. 7 saat içinde 1,400 kez yukarıya taşınan şikayet başlığı şu noktada Google’a geri adım attıramamış gibi. Ancak şu kesin: Android kullanıcıları klavyelerinin boşluk tuşunda dikkat dağıtıcı herhangi bir metnin yer almasını istemiyorlar. Nokta.

Sunucu tarafında yapılmış gibi

İşin garip tarafı bu değişiklik ilk etapta belli başlı kullanıcılarda gözüktü. Bu da akıllara değişikliğin sunucu bazlı olduğunu getiriyor. Yani Google tarafından yeni bir güncelleme yayınlanmasına gerek kalmadan, kolayca geri adım atılabilir. Neyse ki bu güncellemeyi beklemenize gerek kalmadan Google logosunu boşluk tuşundan kaldırmanın bir yolu var.

Google'dan Tepki Çeken Gboard Klavye Güncellemesi!

Google logosu Gboard’dan nasıl kaldırılır?

Logoyu yok etmek için klavyeye ikinci bir dil eklemek gerekiyor. Standart dil TR olduğu için Ayarlar’a girip bunun yanına bir de İngilizce’yi eklediğinizde boşluk tuşunun üzerinde “TR-EN” yazısı belirecektir. Boşluk tuşu tamamen boş kalamıyor ne yazık ki, ancak bunun Google’dan daha az dikkat dağıtacağı muhakkak.

Birçok farklı alternatif var

Ya da tüm bunlarla hiç uğraşmak istemiyorsanız Gboard yerine Play Store’da var olan ücretsiz alternatiflere yönelebilirsiniz. Sizin için ideal klavye uygulamasını bulana kadar denemenin zararı yok ne de olsa. Bu noktada SwiftKey, Fleksy, TouchPal, Chrooma ve Facemoji Emoji Keyboard’a mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı