Teknoloji

Güvenlik Kameranız Hacklenmiş Olabilir mi?

Güvenlik ihtiyacı, olmazsa olmaz ihtiyaçlardan biridir. Günümüzde pek çok ev ve iş yerinde güvenlik kamerası takılıdır. Bu kameraların açıkları tespit edilerek hacklenmesi mümkün olduğu için aklınızda şüphe uyandırabilir.

Evinizin ve iş yerinizin güvenliğini, yedi gün yirmi dört saat kayıt alabilen kameralar sayesinde sağlayabilirsiniz. Bu kameralar açık olduğu sürece kendinizde güvende hissedersiniz ancak kendinizi güvende hissetmenizi sağlayan bu kameralar ne yazık ki saldırıya uğrayabiliyor. Güvenlik kameranızın saldırıya uğrayıp uğramadığını anlayabilecek ipuçlarına sahip olursanız içiniz daha rahat eder.

Güvenlik Kameranızın Saldırıya Uğradığını Anlama Yöntemleri

Güvenlik kamerasının ya da güvenlik sisteminin saldırıya uğradığının anlaşılması genellikle çok zordur ve fark ettiğinizde çok geç kalmış olabilirsiniz.

Eğer sisteminiz yavaş çalışıyorsa bu, sisteminizin saldırıya uğradığı anlamına gelebilir. Başkası ya da başkaları sisteminize erişebildiyse, güvenlik sisteminiz daha yavaş çalışacaktır.

Şifreleriniz değiştiyse bu, cihazınızın botnet tarafından ele geçirildiğinin göstergelerinden biridir. Haberiniz olmadan şifreleriniz kendiliğinden değiştiyse, bunu sisteminize sızan hackerların yapmış olma ihtimali yüksek.

Kameranızda video akışı yapmıyorsanız ancak ağ trafiğinde artış varsa kameranız hacklenmiş olabilir. Akış olmadığı zaman veri trafiğinin düşük olması gerekir.

Güvenlik kameranızdan garip ve alışık olmadığınız sesler geliyorsa saldırıya uğramış olabilir. Bu, bir hackerın kameranızı kontrol ettiğinin en büyük göstergelerinden biridir. Ayrıca kamera kapalı olduğu halde LED ışığı açıksa kameranızı o sırada büyük ihtimalle başkası yönetiyordur.

Kameranız sizin hareketlerinizi takip ediyorsa ya da normalden daha farklı bir yöne dönük duruyorsa kameranızı başkası kontrol ediyor olabilir.

Güçlü Şifreler Kullanın

Güvenlik kameralarınıza koyacağınız şifreler, tahmin edilmesi zor şifreler olmalı. Güçlü şifreler tercih ederseniz hacklenmeniz zorlaşır. Büyük-küçük harf, rakam ve sembolleri şifrenizde tercih ederseniz tahmin edilme olasılığı çok düşecektir. Ayrıca eğer varsa 2 faktörlü kimlik doğrulamayı da etkinleştirmek işinize yarayacaktır.

Güvenilir Sistemler Kullanın

Güvenlik kamerasını ve sistemini satın aldığınız firmanın da güvenilir olması gerekiyor. Biraz daha ucuz diye tercih ettiğiniz güvenlik firmasının sisteminde pek çok açık olabilir. Bu nedenle bir güvenlik sistemi satın almadan önce kamera ve sistemlerinizin üreticilerinin, tasarım kadar cihazların güvenliği üzerinde de çalıştığından emin olun.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı