Teknoloji

Güvenlik Sebebiyle Açılamaz Denilen Iphonelere FBI Girdi!

Apple Iphoneleri konusunda her zaman son derece iddialı olduğunu ifade ediyordu. Güvenlik sebebiyle cihazlarına girişlerin başka kişiler tarafından gerçekleştirilmesinin pek mümkün olmadığı ifade edilmişti. Bununla birlikte geçtiğimiz aylarda bir silahlı saldırı düzenlenen kişinin cep telefonundaki bilgilerin elde edilmesi için cep telefonuna girişin yapılması bekleniyordu. Bu durumda FBI yetkililer harekete geçti. Toplamda iki farklı Iphone model telefon ele geçirildi. Yapılan çalışmalar sonrasında telefonlarından bir tanesine erişimin gerçekleştirildiği öğrenildi.

FBI Bir Süredir Apple İçin Baskı Yaptığını Açıklamıştı

FBI daha önce mahkeme kararı ile Iphone kilidinin açılmasını istemiş ve bu durumun pek çok davayı çözeceğini ifade etmişti. Şirket tarafından yapılan açıklamada ise bu durumun güvenlik kuralları gereği mümkün olmadığını dile getirerek bu süreç içerisinde karara karşı çıktığı ifade edilmişti. Bununla birlikte 2015 yılında mahkeme tarafından verilen emre resmen karşı çıktığı ifade edilmişti.

GBI bir süredir Apple için Iphone kilitlerini kaldırmaları için baskı yapıyordu. Bu durumda ortaya çıkan veri savaşlarının ilk kazananının FBI olduğu belirlendi. Telefonlara erişmenin bir yolunu bulduğu belirlendi. Ancak nasıl bir yöntem uygulandığı kamuoyu ile paylaşılmadı. Bu durumun pek çok kişi için risk oluşturabileceği iddia ediliyor.

FBI bir süredir kamuoyuna konu hakkında yapmış olduğu açıklamalarla birlikte Apple üzerinde bir baskının oluşturulmasını istiyor. Ortaya çıkan veri savaşları da bu durumun bir göstergesi olarak ifade ediliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı