Teknoloji

Hackerlar, GSM Operatörlerinden Yıllardır Bilgi Çalıyormuş

Hackerlar, GSM Operatörlerinden Yıllardır Bilgi Çalıyormuş

Edinilen bilgilere göre hackerler, uzun yıllardır GSM operatörlerinin veri tabanlarına girerek, arama kayıtları başta olmak üzere çeşitli bilgileri çalıyormuş.

Güvenlik ile alakalı araştırma yapan şirketlerin hazırladığı raporda, operatör sistemlerinin yaşamış olduğu tehditlerden bahsedildi. Bu rapora göre hackerlar, operatör firmalarının abonelerinin arama kayıtlarından, görüşme detaylarına kadar birçok bilgiye uzun bir zamandır ulaşabiliyorlar. Yapılan detaylı araştırma da ortaya çıkan bilgiler ise bir hayli şaşırtıcı… Hackerlar, 2012 yılından beri tüm dünyada 10’dan fazla GSM operatörünün veri tabanına sızmış ve en az 20 kişinin de bilgilerine ulaşmış olduğu görülüyor.

Hackerlar, GSM Operatörlerinden Yıllardır Bilgi Çalıyormuş

Cybereason isimli şirket, bu durumun farkına varıyor ve elindeki tüm kanıtları TechCrunch ile paylaşıyor. Konuyla ilgili araştırma yapan ekip, hackerların ajan ve siyasetçilerin arama kayıtlarına ulaştığını tespit etti.

Sistemlerdeki Açık 7 Sene Sonra Fark Edildi

Cybereason, hackerlar tarafından yapılan saldırıyı geçen sene fark ettiklerini açıkladılar. Konunun detaylarına ulaşınca, şok edici gerçeği görüyorlar. Hackerlar, tam 7 senedir Cybereason şirketi başta olmak üzere birçok GSM operatörünün sistemine arka kapı diye tabir edilen bir sistemle bağlanabiliyormuş. Böylece kullanıcıların telefonlarına herhangi bir zararlı yazılım yüklemeden, arama kayıtları gibi bilgilere rahatlıkla ulaşabiliyorlar.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı