Teknoloji

Hackerlar Wifi İle Sizi Takip Edebilir!

Hemen hemen pek çok cihaz artık internete bağlanabiliyor. Endüstri 4.0 döneminde internet ile ilgili aklımıza gelen ve çeşitli seçenekler ile ön plana çıkarılan çalışmalar, her zaman bir denge ve yenilik yaratıyor. Wi-fi sinyallerinin yakında önemli bir sorun oluşturacağı artık net. Çünkü wifi sinyalleri kullanılarak nerede olduğunuz tespit edilebiliyor.

Chicago ve California üniversitelerinde yer alan araştırmacılar, evinizdeki cihazları Wi-Fi sinyallerine dönüştürüyor ve Pasif Sniffing denilen bir şekilde takip edilebileceği görülüyor. Araştırmacılara göre saldırganlar mağdurun bulunduğu konumlara erişmek için wifi sinyallerinden faydalanıyor ve sizin ne yaptığını görebiliyor. Kötü niyetli kişilerin kendini takip etmesini de zorlaştıracak olan bu teknoloji, gerçekten etkin bir dilde ön plana çıkıyor diyebiliriz.

Araştırmacılar durumu kontrol etmenizi istiyor

Modem ya da router gibi erişim noktaları üzerinden karşımıza çıkan bu teknoloji, internete bağlı kalarak sizler için detayların hepsini organize ediyor. Erişim noktalarından alınan her yeni sinyal ve duyuru, ihtiyaçlarınıza daha hızlı ve çok daha etkin bir dilde cevap veriyor. Bu yüzden yapabileceğiniz ve takip edebileceğiniz konular gerçekten de farklı ve yoğun oluoyr. Wi-fi sinyallerinin engellenemez ilerleyişi ve büyümesi, sizinle ilgili detayları da ortaya çıkaracağı için tek yapmanız gereken birkaç tıklama işlemi olacaktır.

Araştırmacılar bu güvenlik açığına karşı korunmak için binaların Wi-Fi sızıntısına karşı yalıtılması gerektiğini belirtiyor. En azından bir şekilde wifi paylaşımında dışarı ya da içeri sinyallerin gelmemesi, ya da bunu en iyi şekilde kontrol altına almak için teknolojilerin kullanılması gerektiği savunuluyor. Buna ek olarak, Arp Watch, Promiscan ve Antisniff gibi araçlar kullanılarak ağınızda sniffer olup olmadığını da denetleyebilirsiniz. Bu işlemden sonra da kendinize dair pek çok çözümü ön plana çıkarabilir ve çalışmalarınızı ilerletebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı