Teknoloji

Hackerler Son Zamanlarda Video Konferans Yöntemleriyle Zararlı Çalışmalar Peşindeler!

Koronavirüs salgını dünya düzeninin birden değişmesine neden oldu. Karantina nedeniyle evden çalışma sistemleri geliştirildi. Pek çok kişinin mecbur kalmadıkça evden dışarı adım atmadıkları biliniyor. Bununla birlikte görüntülü konuşma uygulamaları daha popüler hale gelmeye başladı. Hem iş toplantıları hem de özel konuşmalar için kullanılan bu programlar pek çok kişinin ilgisini çekmişken hackerlerin de ilgisini çekti.

Milyonlarca kişinin kullandığı bu programda kötü amaçlı çalışmalar yapmak isteyen hackerlerin hedefi haline geldi. Siber güvenlik firması olarak çalışan Check Point Research tarafından konu hakkında bir rapor hazırlandı. Bu raporda, Zoom, Microsoft Teams ve Google Meet gibi yazılımların hackerlerin iştahını kabarttıkları belirlendi. Özellikle son üç haftalık dönem göz önünde bulundurulduğu zaman Zoom hakkında binlerce alan adının kaydedildiği belirlendi. Yapılan değerlendirmeler sonrasında pek çoğunun kötü amaçlı, bir kısmının da şüpheli olduğu belirlendi.

Maillerin İçerisinde Zararlı Yazılımlar Yer Alıyor

Yapılan değerlendirmeler sonrasında kötü amaçlı olan alan isimlerinin kişilerin bilgilerini çalmak amaçlı olduğu belirtildi. Bu süreç içerisinde kimlik avı saldırılarında da aktif olarak rol aldıkları belirlendi. Pek çok kişinin e postaların içine yerleştirilmiş olan zararlı linklere tıkladıkları ve bu durumun çeşitli mağduriyetlere sebep olduğu belirlendi.

Bazı hackerların büyük kurum ve kuruluşları taklit ederek kullanıcılara mailler gönderdikleri belirlendi. Bu durum bir aldatmaca olarak ifade edilirken kullanıcılara uygulamalar konusunda dikkatli olmaları için uyarılar yapıldı.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı