GündemTeknoloji

Hatay Korkuttu! 4.7 Şiddetinde Depremin Ayrıntıları

Deprem yerkürenin hareketleri sonucunda oluşan fay kırılmaları ile ortaya çıkan yerkabuğu hareketleridir. Depremlerin oluşna sebebi fay hatlarında oluşan enerji birikimleri sonucu oluşur. Ülkemiz de bir çok fay hattı bulunmaktadır. Ülkemiz bir deprem bölgesidir ve son günlerde Türkiye’nin bir çok ilinden deprem haberleri gelmeye devam ediyor.

Türkiye’de 2019-2022 yılları arasındaki 5 yıl deprem yılı olarak ilan edilmişti. Aslında bu depremler zamanı belli olmasa da bekleniyordu. Orta, küçük şiddetli depremler yıkıcı olmasa bile korku vermeye yetiyor. BU sefer korkutan haber Hatay’ın Yayladağı ilçesinden geldi. Türkiye corona virüsü ile uğraşırken bir yandan da depremler ile mücadele ediyor. AFAD’ın açıkladığı resmi veriye göre Hatay ilinde saat 21:15 civarında 4,7 şiddetinde deprem meydana geldi. Deprem yerkürenin 19,77 kilometre derinliğinde oluştuğu bildirildi.

KANDİLLi RESETHANESİ ‘nin açıkladığı verilere göre ise depremin derinliği yerkürenin 8,7 kilometre altında olduğunu bildirmişti. Hatay’ ın Yayladağı ilçesinde meydana gelen 4,7 şiddetindeki depremden sonra vatandaşlar Türkiye’deki son dakika depremlerini araştırmaya başladı. Korku içine giren Hatay halkı artçı depremleri merak ediyor. Artçı deprem, oluşan şiddetli depremin ardından oluşan depremlere denir. Artçı depremler bir süre devam ederek yerkabuğunda oluşan boşlukların oturmasını sağlar. Depremin şiddetlisi de artçısı da korku salmaya yetiyor. Hatay’ın Yayladağı ilçesinde meydana gelen depremde şuanlık bir mal ya da can kaybı yetkililer tarafından bildirilmedi.
Depremin çevre il ve ilçelerden de hissedildiği söyleniyor. Olası bir deprem anında yapılması gerekenleri bilmemiz hayat kurtarabilir. Peki deprem anında neler yapmamız gerekiyor?

  • Üzerimize düşecek eşyalardan, tablolardan uzak durmalıyız.
  • Çök, kapan, kurtul yöntemini uygulayın.
  • Deprem anında panik yapmayın.
  • Asansör ve merdivenlere koşmayın.
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı