Teknoloji

Hayat Eve Sığar Uygulaması Nasıl Kullanılacak?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan ve artık virüs takibinin yapılması amacıyla kullanılacak olan Hayat Eve Sığar uygulaması hakkında pek çok konu merak ediliyor. Bu süreç içerisinde koronavirüs pozitif olan vatandaşların evden çıkmadan takip edilmeleri için geliştirildiği açıklandı. Daha önce virüse karşı benzer uygulamalar farklı ülkeler tarafından kullanılmıştı. Çin, Güney Kore, Tayvan, Singapur ve Hindistan gibi pek çok ülkede de aktif şekilde benzer uygulamalar, virüsle mücadele sırasında kullanılıyor.

Hayat Eve Sığar ismi verilen uygulamayı ilk olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı. Telefondan hasta takibi hem daha pratik hem de daha az riskli olarak gerçekleştirilmiş olacak. Uygulamanın ne zaman çıkacağı ve nasıl kullanılacağı ise merak konusu oldu. Pek çok kurum tarafından sistem için işbirliği gerçekleştirildi. Birkaç gün içerisinde uygulamanın hayata geçirilmesi gerekiyor. Akıllı telefon kullanan tüm hastaların bu süreç içerisinde uygulamayı indirmeleri de zorunlu tutulacak.

Hastalar Anlık Olarak Takip Edilebilecekler

fahrettin koca

Sistemle birlikte hastalar yetkililer tarafından anlık takip edilebilecekler. Mesajlarla gerçekleştirilecek olan bildirimler sayesinde uyarılar yapılabilecek. Olumsuz bir hareketlenme görüldüğü andan itibaren güvenlik güçlerinin devreye girmesi planlanıyor. Detayların açıklanması için birkaç güne daha ihtiyaç duyulduğu ifade edildi. İletişim Başkanlığı tarafından ilerleyen günlerde net açıklamaların yapılması planlanıyor. Salgın döneminde izolasyonun gerektirdiği hastaların herhangi bir olumsuz tavır sergilemeleri ve salgının büyümesine zemin hazırlamaları da engellenmiş olacak.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı